Reklama

Problematyka utrzymania i budowy nawierzchni betonowych

Artykuł dotyczy problematyki związanej z utrzymaniem i budową nawierzchni betonowych. Autor omawia różne aspekty projektowania i konstrukcji nawierzchni betonowych, takie jak: grubość płyt, szczeliny dylatacyjne, rodzaje podbudowy oraz metody ich połączenia. Przedstawia także różne techniki utrzymania i naprawy nawierzchni, jak również doświadczenia z różnych krajów w zakresie optymalizacji konstrukcji betonowych pod kątem odporności na warunki środowiskowe i eksploatacyjne.

Historia nawierzchni z betonu drogowego sięga obecnie prawie ponad 100 lat. W rozwiązaniach konstrukcyjnych nawierzchni betonowych zmieniło się raczej niewiele. Ciągle poszukiwane są nowe, trafniejsze metody projektowania grubości płyt (uwzględniające wpływy temperatury [2, 7, 12], tarcie płyt o podłoże, nowe rodzaje podbudów itp.). Najczęściej jednak występują konstrukcje tradycyjne, a więc z płyt betonowych o grubościach 18-22 cm ułożonych na gruncie z zastosowaniem podsypki piaskowej. Podczas planowania płyta jest pocięta szczelinami skurczowymi i dylatacyjnymi o różnych odstępach (od 3 do 6-7 m). Coraz częściej słychać opinie ekspertów mówiących o tym, że krótsze płyty są wygodniejsze i bardziej trwałe [9]. Inni specjaliści z kolei reprezentują skrajnie odmienne zdanie, twierdząc, że szczeliny dylatacyjne są w ogóle niepotrzebne [7].

Służby drogowe w Wielkiej Brytanii utrzymują, że szczeliny są konieczne, a należy jedynie opracować odpowiednią technologię ich wykonania.

Również jeśli chodzi o rodzaj podbudowy pod nawierzchnie betonowe, zdania są podzielone. Zdaniem niektórych autorów [12] zbyt sztywne podbudowy powodują wzrost naprężeń termicznych w płytach. Znowu zbyt podatna podbudowa powoduje większe naprężenia w płycie pod obciążeniem kół pojazdów.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.