Reklama

Powstaną trasy pieszo-rowerowe wokół Jeziora Żywieckiego oraz wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego

3 stycznia 2025 r. w Żywcu odbyło się uroczyste przekazanie umów na realizację projektu budowy tras pieszo-rowerowych wokół Jeziora Żywieckiego oraz wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego. W wydarzeniu wziął udział wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski, przedstawiciele trzech gmin: Czernichów, Łodygowice i Żywiec, a także Samorządu Województwa Śląskiego, Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka, Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Projekt, obejmujący budowę ok. 45 kilometrów nowoczesnych tras pieszo-rowerowych, przede wszystkim na terenach będących w zarządzie Wód Polskich, jest wart 177 milionów zł i jest finansowany głównie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Wiceminister Przemysław Koperski zaznaczył, że inwestycja stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkańców oraz turystów, jednocześnie promując ideę zeroemisyjnej mobilności.

— To wyjątkowy dzień dla naszego regionu i dowód na to, że wspólnymi siłami możemy realizować ambitne projekty. Budowa tras pieszo-rowerowych wokół Jeziora Żywieckiego to inwestycja, która wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców oraz przyciągnie turystów. Jako wiceminister infrastruktury jestem dumny, że mogę wspierać takie inicjatywy — powiedział Przemysław Koperski.


Wiceminister Koperski zwrócił również uwagę na znaczenie współpracy pomiędzy samorządami a instytucjami państwowymi w realizacji tego typu inwestycji. Dzięki temu projektowi mieszkańcy regionu zyskają nowoczesną, bezpieczną i dostępną infrastrukturę. Prace nad budową tras rozpoczną się w 2025 r., a ich zakończenie planuj się na 2026 r. Dzięki inwestycji mieszkańcy regionu zyskają nowoczesną, bezpieczną i dostępną infrastrukturę, wspierającą turystykę i rozwój regionu.

— Rozwój infrastruktury rowerowej jest jednym z priorytetów resortu infrastruktury i naszego rządu. Budując takie trasy, inwestujemy w przyszłość regionu, jego mieszkańców i turystów. To krok w stronę zrównoważonego rozwoju, z którego wszyscy będziemy dumni — dodał wiceminister Przemysław Koperski.

źródło i fot. Ministerstwo Infrastruktury

Przeczytaj również: Terminarz wydarzeń 2025: Zaplanuj z nami rok pełen wiedzy i inspiracji!

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.