Reklama

Posadowienie przepustów i mostów ekologicznych z uwzględnieniem warunków gruntowo-wodnych

Artykuł skupia się na zagadnieniach związanych z właściwym posadowieniem specyficznych konstrukcji inżynierskich, jakimi są przepusty i mosty ekologiczne, m.in. w kontekście zrównoważonego rozwoju. Istotą problemu jest zapewnienie trwałości i bezpieczeństwa posadowienia tych konstrukcji w aspekcie zmieniających się warunków gruntowo-wodnych, które mogą wpływać na ich stabilność i funkcjonalność.

Opisywana w artykule tematyka jest niezwykle ważna z uwagi na realizację coraz większej liczby obiektów o charakterze ekologicznym w naszej infrastrukturze komunikacyjnej. Pomimo że są to obiekty o stosunkowo niewielkich rozmiarach, to z geotechnicznego i konstrukcyjnego punktu widzenia, obecnie notowana zmienność warunków posadowienia w funkcji czasu (m.in. w wyniku zmian klimatycznych) stawia nowe wyzwania przed projektantami i wykonawcami tych obiektów. Zdaniem autora, szersze stosowanie nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań z dziedziny fundamentowania konstrukcji przepustów przynosi wymierne korzyści i przyczynia się w sposób znaczący do realizacji obiektów w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Tekst artykułu jest częścią wydanej monografii pt. Warunki gruntowe a projektowanie oraz budowa dróg i mostów. Budownictwo mostowe. A z uwagi na ważność i aktualność tematyki w nim poruszanej warto tę wiedzę szerzej w dalszym ciągu upowszechniać.

Przepusty tradycyjne, jako sztywne z reguły, wykonane z betonu monolitycznego bądź też z prefabrykatów betonowych, posadawia się na fundamentach typu „sztywnego” poniżej strefy przemarzania gruntu. Tym samym posadowione są na fundamentach tradycyjnych „sztywnych”, tj. w sposób pośredni, np. na palach, bądź też bezpośredni – na gruncie na wykonanej warstwie chudego betonu o różnej miąższości.

W przypadku ko...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.