Reklama

Posadowienie przepustów i mostów ekologicznych z uwzględnieniem warunków gruntowo-wodnych

Artykuł skupia się na zagadnieniach związanych z właściwym posadowieniem specyficznych konstrukcji inżynierskich, jakimi są przepusty i mosty ekologiczne, m.in. w kontekście zrównoważonego rozwoju. Istotą problemu jest zapewnienie trwałości i bezpieczeństwa posadowienia tych konstrukcji w aspekcie zmieniających się warunków gruntowo-wodnych, które mogą wpływać na ich stabilność i funkcjonalność.

Opisywana w artykule tematyka jest niezwykle ważna z uwagi na realizację coraz większej liczby obiektów o charakterze ekologicznym w naszej infrastrukturze komunikacyjnej. Pomimo że są to obiekty o stosunkowo niewielkich rozmiarach, to z geotechnicznego i konstrukcyjnego punktu widzenia, obecnie notowana zmienność warunków posadowienia w funkcji czasu (m.in. w wyniku zmian klimatycznych) stawia nowe wyzwania przed projektantami i wykonawcami tych obiektów. Zdaniem autora, szersze stosowanie nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań z dziedziny fundamentowania konstrukcji przepustów przynosi wymierne korzyści i przyczynia się w sposób znaczący do realizacji obiektów w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Tekst artykułu jest częścią wydanej monografii pt. Warunki gruntowe a projektowanie oraz budowa dróg i mostów. Budownictwo mostowe. A z uwagi na ważność i aktualność tematyki w nim poruszanej warto tę wiedzę szerzej w dalszym ciągu upowszechniać.

Przepusty tradycyjne, jako sztywne z reguły, wykonane z betonu monolitycznego bądź też z prefabrykatów betonowych, posadawia się na fundamentach typu „sztywnego” poniżej strefy przemarzania gruntu. Tym samym posadowione są na fundamentach tradycyjnych „sztywnych”, tj. w sposób pośredni, np. na palach, bądź też bezpośredni – na gruncie na wykonanej warstwie chudego betonu o różnej miąższości.

W przypadku ko...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.