Reklama

OpenRoads™ Designer – projektowanie dróg w BIM Cz. 2 – geometria jako wstęp do modelowania drogowego

Cykl materiałów opisujących, jak realizować projekty drogowe od numerycznego modelu terenu istniejącego do dokumentacji projektowej, a wszystko w OpenRoads™ Designer firmy Bentley. Seria będzie poświęcona praktycznym narzędziom i procesom, które pomogą w pełni wykorzystać możliwości oprogramowania. Cykl powstał na podstawie książki pt. OpenRoads™ Designer. Projektowanie dróg w BIM. W niniejszym materiale wykorzystano fragmenty książki.

Pokuszę się o stwierdzenie, że oprogramowanie OpenRoads™ Designer (ORD) jest narzędziem do modelowania projektów drogowych, a nie do ich rysowania. Jednakże do obu tych czynności, oprócz znajomości oprogramowania, potrzebna jest również wiedza dotycząca przepisów oraz wytycznych projektowania dróg. W porównaniu do „starego” InRoadsa można powiedzieć, że w ORD modelowane geometrie nabrały większego znaczenia. Oprócz podstawowej geometrii, jaką jest oś drogi, w ORD wszystkie inne detale, takie jak: krawędzie drogi, połączenia na skrzyżowaniach czy wykończenie jakiegokolwiek elementu na modelu, są geometriami 3D. Mało tego, jeżeli odpowiednio zamodelujemy poszczególne geometrie, będą one powiązane z elementem, z którego się wywodzą. Dzięki temu w momencie edycji pierwotnego elementu wszystkie pozostałe zostaną dopasowane do np. nowego przebiegu osi drogi.

Niniejszym zapraszam do poznania kilku praktycznych przykładów dotyczących geometrii w ORD. W „starym” InRoads wszystkie geometrie przechowywane są w oddzielnym pliku z rozszerzeniem ALG, natomiast w ORD – w pliku modelowym DGN. Pokażę, jak prawidłowo zaimportować takie pliki. Następnie opiszę na przykładzie zatoki autobusowej geometrię uzależnioną od osi drogi. Na koniec zaprezentuję, w jaki sposób działać przy okazji projektowania niwelety, a przede wszystkim dowiązywać się do zamodelowanych już wcześniej geometrii, np. drogi poprzecznej.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.