Reklama

Nowoczesna metoda ciągłego monitorowania stanu nawierzchni dróg zarządzanych przez ZDW Olsztyn

Nowoczesne technologie stosowane w pojazdach osobowych umożliwiają ciągłe monitorowanie stanu nawierzchni dróg, co stanowi istotne wsparcie w zarządzaniu siecią drogową. W artykule zaprezentowano zastosowanie danych z systemu NIRA. Pozwalają one na bieżąco identyfikować odcinki dróg o nagłym pogarszaniu się równości nawierzchni. Dzięki opracowanemu algorytmowi możliwe jest szybkie wykrywanie zmian w stanie nawierzchni, co ma kluczowe znaczenie dla efektywnego planowania działań utrzymaniowych.

Aktualne i precyzyjne dane na temat stanu nawierzchni drogowej są kluczowe dla efektywnego planowania, ustalania priorytetów działań konserwacyjnych oraz zapewnienia bezpiecznej eksploatacji dróg. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie regularnie przeprowadza diagnostykę i ocenę stanu nawierzchni. Działania te są realizowane zgodnie z wytycznymi WDSN [1]. Standardowo badania te odbywają się w cyklu pięcioletnim. Jednak dla potrzeb bieżącego planowania prac utrzymaniowych istotne jest częstsze rejestrowanie stanu dróg. W odpowiedzi na tę potrzebę Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie zainicjował projekt pilotażowy mający na celu opracowanie i wdrożenie procedury ciągłego monitorowania stanu nawierzchni. Procedura ta opiera się na danych zebranych przez pojazdy Grupy Volkswagen poruszające się w ruchu drogowym. Dane dotyczące równości podłużnej nawierzchni są przetwarzane i udostępniane przez szwedzką firmę NIRA Dynamics AB [2]. Następnie zostały zatwierdzone i przetworzone przez firmę Heller Consult, która od wielu lat wspiera Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie w ramach systematycznego zarządzania utrzymaniem dróg.

Równość podłużna jest jedną z kluczowych cech nawierzchni drogowych. Jej pomiary są regularnie wykonywane na sieciach dróg krajowych [3] oraz wojewódzkich [1].

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.