Reklama

Nowe Prawo zamówień publicznych. Jakie niesie zmiany?

1.01.2021 r. wchodzi w życie nowe Prawo zamówień publicznych, które dla wielu osób działających w branży jest bardzo wyczekiwaną zmianą. Czy jednak nowa ustawa spełni oczekiwania uczestników procesu budowlanego? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Huberta Nowaka.

Nowe Prawo zamówień publicznych w sposób kompleksowy zmienia rzeczywistość zamówieniową. Jest przede wszystkim efektem bezprecedensowo szerokich konsultacji ze wszystkimi interesariuszami rynku zamówień publicznych. Dyskusje, debaty, konsultacje, wymiany poglądów, a także spory dotyczące nowych regulacji pojawiały się na każdym etapie tworzenia ustawy. Czyniło to z nowego PZP ustawę bardziej kompletną, lepiej uwzględniającą zmieniającą się rzeczywistość i w sposób pełniejszy oddającą „zamówieniowego ducha”.

Co blokowało, a co motywowało do udziału w postępowaniach

Na końcowym etapie prac nad projektem ustawy Urząd Zamówień Publicznych w ramach badania dot. niskiej konkurencyjności w zamówieniach publicznych zapytał wykonawców o przyczyny braku lub niskiego ich zainteresowania udziałem w postępowaniach, a także o czynniki, które zachęciłyby do większej aktywności na zamówieniowym rynku. Wśród „blokerów” najczęściej wskazywano:

  • cenę jako kryterium decydujące o wyborze najkorzystniejszej oferty,
  • opis przedmiotu zamówienia preferujący określony produkt lub firmę,
  • brak możliwości negocjowania umów,
  • niekorzystne postanowienia w umowie,
  • zbyt wysokie kary umowne,
  • niejasność opisu przedmiotu zamówienia.

Z drugiej strony wśród pozytywnych motywatorów wykon...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.