Reklama

Koncepcja zagospodarowania obszaru pogórniczego Wapniarka – wpływ na rozwój turystyki

Ekspoatacja surowców mineralnych prowadzi do przeobrażenia środowiska naturalnego. Rekompensatami za szkody w środowisku przyrodniczym powstające w ramach wydobywania kopaliny są rekultywacja obszarów pogórniczych, a następnie ich zagospodarowanie.

Rekultywacja obszarów pogórniczych jest jednym z etapów działalności górniczej, a obowiązek jej realizacji spoczywa na przedsiębiorcy górniczym. Rekultywacja jest procesem, który przygotowuje obszar pogórniczy pod zagospodarowanie, przez które należy rozumieć docelowe zabiegi mające na celu przygotowanie do pełnego użytkowania obszaru poeksploatacyjnego [2]. Należy podkreślić, że istnieje wiele kierunków i sposobów rekultywacji obszarów pogórniczych. Do podstawowych można zaliczyć następujące kierunki: rolny, leśny, wodny, przyrodniczy, gospodarczy czy kulturowy.

Na obszarach po eksploatacji surowców mineralnych metodą odkrywkową istnieje ogromny potencjał przyrodniczy. Przekształcenia antropogeniczne stwarzają nowe siedliska dla fauny i flory. Jest to wyjątkowa wartość dodana obszarów poeksploatacyjnych. Umiejętne upowszechnianie i wykorzystanie cennych walorów środowiskowych może nieść wiele korzyści dla społeczeństwa i gospodarki lokalnej, a nawet regionalnej. Dodatkowo, jak pokazują badania [1, 2], wartość obszarów pogórniczych, odpowiednio zrekultywowanych i zagospodarowanych, może przewyższać wartość sprzed tej działalności. Wysoki potencjał przyrodniczy oraz gospodarczy obszarów poeksploatacyjnych powinien odgrywać istotną rolę w opracowywaniu i realizowaniu działań rewitalizacyjnych. Jednym z najciekawszych sposobów rewitalizacji obszarów pogórniczych, który może mieć znaczący wpływ na rozwój gospodarczy regionu, przy jednoczesnym podkreśleniu wartości przyrodniczej, jest ich adaptacja do celów geoturystycznych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Marcin Skrobisz: Dyrektor egzekwuje przestrzeganie przepisów, rozumiejąc jednocześnie realia prowadzenia kopalń

Marcin Skrobisz, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” przedstawia swoją wizję nowoczesnego nadzoru górniczego, który łączy profesjonalizm z otwartością na dialog z branżą, i wskazuje, że kluczowe jest nie tylko egzekwowanie przepisów, ale także wspieranie przedsiębiorców w działaniach na r...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.