Reklama

Już wkrótce powstanie obwodnica Łącka

We wtorek 12 listopada podpisano umowę na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Łącka. W ramach realizacji zadania powstanie 3-kilometrowy odcinek drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym – dwoma rondami. Powstaną także mosty, wiadukt, drogi gminne i jezdnie do obsługi terenów przyległych. Koszt przedsięwzięcia to ponad 84 mln zł. W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Anna Paluch, marszałek Łukasz Smółka, wicemarszałek Witold Kozłowski, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Katarzyna Węgrzyn-Madeja, starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba, wójt Łącka Jan Dziedzina i Władysław Nowak – prezes zarządu Nowak Mosty Sp. z o.o.

fot. małopolska.pl

Obwodnica Łącka to kolejna ważna inwestycja drogowa w Małopolsce. Pozwoli ona wyprowadzić ruch tranzytowy poza obszar Łącka i Czerńca, poprawiając bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. Dzięki inwestycji skróci się też czas przejazdu i poprawi się komfort podróżowania. Uwolnione od ruchu tranzytowego centra obu miejscowości zyskają nowe, spokojniejsze oblicze, stając się atrakcyjniejsze dla turystów.

Dziś pokazujemy wspólnie, że kontynuujemy projekty rozpoczęte wcześniej – bo ten projekt został przygotowany w czasie, kiedy Marszałkiem Województwa Małopolskiego był Witold Kozłowski. To dla mnie osobiście bardzo ważne, szczególnie, że mówimy tu o projekcie drogowym, który jest po prostu potrzebny. A jest nie tylko potrzebny gminie Łącko i jej mieszkańcom, ale także ważny dla ruchu tranzytowego. Jesteśmy zgodni z Sejmikiem Województwa Małopolskiego, reprezentowanym dziś przez wiceprzewodniczącą Jadwigę Wójtowicz, że takie inwestycje są w Małopolsce bardzo potrzebne – powiedział marszałek Łukasz Smółka.

Jednocześnie pokazujemy, że polscy wykonawcy są w stanie realizować odważne projekty. Liczymy, że na pierwszy dzień wiosny 2029 roku – to jest 52 miesiące od dnia podpisania umowy – projekt będzie zrealizowany. To oczywiście trudne wyzwanie, bo ta realizacja to m.in. ronda czy obiekty inżynieryjne. Nasi inżynierowie są jednak w stanie z powodzeniem realizować takie właśnie, odważne projekty – dodał Łukasz Smółka.

Na terenie gminy Łącko realizujemy cały szereg inwestycji infrastrukturalnych ważnych dla Sądecczyzny i oczywiście dla samej gminy. Rondo w Jazowsku, obwodnica, wcześniej kładka, która łączy brzegi Dunajca, jeszcze wcześniej szlak rowerowy – naprawdę dużo dzieje się na terenie tej gminy. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w łańcuchu decyzyjnym tego przedsięwzięcia, bo to jest kilkuletnia praca. Dzięki niej mamy możliwość dzisiaj podpisać umowę z wykonawcą i życzyć wspólnie, byśmy po określonym czasie spotkali się na miejscu ukończonej inwestycji – podkreślił wicemarszałek Witold Kozłowski.

Chciałabym również przekazać słowa podziękowania dla wszystkich, którzy przez te minione lata doprowadzili do tego, co dzieje się dzisiaj. Za wszystkie pozytywne decyzje, za to, że możemy podpisać umowę na inwestycję tak ważną dla południowej Polski. Małopolska jest piękna, gościnna, ale żeby przyjąć odpowiednio naszych gości musimy zadbać o rozwój połączeń, nie tylko drogowych, ale również kolejowych. To bardzo ważne, by południe naszego kraju było dostępne komunikacyjnie, by można było podróżować do nas wygodnie i w jak najkrótszym czasie – zwróciła uwagę wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz.

Podpisana umowa obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pozyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji oraz budowę drogi o długości 3 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Powstaną więc dwa ronda – na początku i końcu obwodnicy, a odcinki DW 969 zostaną rozbudowane w zakresie dojazdów do rond. Zostanie także wybudowanych dziewięć obiektów inżynierskich z funkcją przejść dla zwierząt: pięć mostów i wiadukt w ciągu projektowanej obwodnicy oraz trzy mosty w ciągu dróg gminnych. Zadanie obejmuje także budowę dróg gminnych oraz dodatkowych jezdni do obsługi terenów przyległych do projektowanej drogi wraz z mijankami i placami do zawracania.

Obwodnica powstanie w 52 miesiące od daty zawarcia umowy. Koszt inwestycji to ponad 84 mln zł. W najbliższym czasie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie złoży wniosek o dofinansowanie zadania w ramach Funduszy dla Małopolski 2021-2027.

Wykonawcą prac będzie firma Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej.

źródło: www.malopolska.pl

Przeczytaj również: „Warunki gruntowe w inżynierii. Budownictwo drogowe i mostowe” – najnowsza publikacja książkowa!

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.