Reklama

Infrastruktura drogowa czy pojazd – przyczyny wypadków drogowych w świadomości kierowców

W niniejszym artykule scharakteryzowano krótko elementy systemu człowiek – pojazd – droga. Ponadto przedstawiono wyniki badań dotyczących świadomości osób kierujących pojazdami na temat ważności zagadnień wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Badania miały charakter ankietowy, a ich celem było określenie stopnia świadomości kierujących pojazdami dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego w kontekście przyczyn wypadków drogowych i powiązania ich ze stanem technicznym pojazdu oraz stanem infrastruktury drogowej.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest zasadniczo definiowane jako zdolność systemu człowiek – pojazd – droga do bezkolizyjnego funkcjonowania. Zdolność ta jest mierzona na przykład liczbą ofiar wypadków drogowych (liczba osób, które straciły życie w wyniku wypadku, i liczba osób, które odniosły obrażenia w wyniku wypadku) na zarejestrowany pojazd lub na jednostkę długości drogi [1]. Skoro wspomniany system ma trzy zasadnicze elementy, to warto zastanowić się nad każdym z nich w kwestii możliwości, które zapewnią poprawę jego działania oraz w kwestii uchybień wymagających poprawy.

Co wpływa na BRD?

Pomimo tego, że zauważalna jest poprawa statystyk bezpieczeństwa ruchu drogowego w kwestii liczby wypadów i ich następstw, zagadnienia bezpieczeństwa pozostają tymi priorytetowymi. Podejmuje się różne przedsięwzięcia mające na celu stałą poprawę bieżącej sytuacji i utrzymanie uzyskanych pomyślnych rezultatów. Przedsięwzięcia te mają różny charakter. Dotyczą przeważnie kwestii:

  • stanu technicznego pojazdu,
  • jakości istniejącej infrastruktury drogowej oraz jej rozwoju,
  • stanu psychofizycznego kierującego pojazdem.

Poza tymi zagadnieniami wymieniane są ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.