Reklama

GDDKiA szuka wykonawcy obwodnic Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego

Długo wyczekiwane obwodnice powstaną w ramach jednego zadania. W najbliższych dniach na platformie zakupowej GDDKiA pojawią się szczegółowe informacje dotyczące warunków przetargu, m.in. Specyfikację Warunków Zamówienia. 

Image 3 – DK25 obwodnice Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego

Prace nad dokumentacją dla obu obwodnic rozpoczęły się 22 marca 2016 roku, kiedy podpisano umowę na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Obwodnice musiały uzyskać osobne decyzje środowiskowe. W kwietniu 2021 r. przyznano DŚU dla Kamienia Krajeńskiego, a we wrześniu tego samego roku dla Sępólna Krajeńskiego. 

Nowe drogi przejmą ruch tranzytowy

Obwodnica Sępólna Krajeńskiego, o długości 6,5 km, na początku przejdzie mostem na ciekiem wodnym, a linię kolejową Chojnice – Nakło nad Notecią przetnie pod wiaduktem kolejowym. Dalej trasa będzie prowadzić równolegle do linii kolejowej. Na przecięciu z drogą wojewódzką 241 zaplanowano budowa skrzyżowania, a w miejscu przecięcia doliny rzeki Sępólenka mostu. Na włączeniu do obecnego przebiegu DK25 powstanie rondo. 

Z kolei obwodnica Kamienia Krajeńskiego będzie mieć długość ok. 2,2 km. Prowadzić będzie od ronda w ciągu ul. Sępoleńskiej, przejdzie mostem nad rzeką Kamionką i włączyć się do obecnej DK25 niedaleko m. Orzełek. 

Obwodnice wyprowadzą ruch z ścisłego centrum obu miejscowości, a zarazem poprawią płynność ruchu na trasie Bydgoszcz – Koszalin. Będą wybudowane w klasie GP (droga główna ruchu przyspieszonego) a prace budowlane planowane są na lata 2026-28. 

Przeczytaj również: Via Baltica – oddano do ruchu odcinek łączący S61 z S8

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.