Reklama

Estakada ES-119

To spowodowało, że na etapie budowy ponownie zweryfikowano i zaktualizowano głębokość posadowienia fundamentów podpór oraz platform roboczych.

W TGD zaprojektowano posadowienie głębokie podpór na ścianach szczelinowych/baretach (w otworach stabilizowanych zawiesiną bentonitową) z iniekcją pobocznicy, dostosowaną do procesu uszczelnienia powierzchni „stykowej” gruntu z baretą. Przed przystąpieniem do wykonania robót pod obiektem wykonano nasyp (platformę roboczą) wyniesiony ponad poziom piezometryczny zwierciadła wody gruntowej. Umożliwiło to bezpieczne wykonanie głębokiego posadowienia. Barety formowano z poziomu góry platformy roboczej.

Wraz z aktualizacją głębokości posadowienia fundamentów podpór oraz poziomów platform roboczych wykonawca na etapie budowy zdecydował się na zastosowanie technologii baret z iniekcyjnie poszerzoną podstawą – Bareta-IS, opracowanej według autorskiej metody Polbud Pomorze i IBDiM. Przed wykonaniem docelowych baret w pobliżu podpory usytuowanej u podnóża góry Chełmskiej wykonano baretę testową, którą obciążono próbnie powyżej 150% obliczeniowej nośności. Uzyskano osiadania kilkunastu mm przy sile 15 800 kN.

Innowacyjne rozwiązania

Przedmiotowy obiekt, oprócz skomplikowanej konstrukcji ustroju nośnego, posadowienia i warunków geotechnicznych, to również „poligon”, jak na polskie realia, wprowadzonych rozwiązań innowacyjnych, monitorujących zachowanie się konstrukcji i wyposażenia podczas „życia” obiektu, czyli podczas eksploatacji w wiosennych, letnich, jesiennych i zimowych warunkach. Wyniki monitoringu mogą służyć nie tylko jednostkom utrzymaniowym, ale również i naukowym. Uzyskana statystyka z zachowania się obiektu może być znacząca dla przyszłych rozwiązań pro...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Które wyzwania związane z ochroną zabytkowych konstrukcji mostowych w Polsce uważa Pan za najistotniejsze? Arkadiusz Madaj: Za najistotniejsze uważam stworzenie kryteriów kwalifikacji obiektów jako obiekty zabytkowe oraz opracowanie ogólnych zasad ich utrzymania, w tym remontów czy przebudowy, oraz ustalenie sposobu oceny ich przydatności do dal...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.