Reklama

Doświetlanie kolejnych przejść dla pieszych na drogach krajowych w województwie świętokrzyskim

Doświetlanie kolejnych przejść dla pieszych na drogach krajowych w województwie świętokrzyskim. Instalacje oświetleniowe pojawiły się w 51 lokalizacjach, a łącznie w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej doświetlonych będzie ok. 660 przejść dla pieszych.

Doświetlanie kolejnych przejść dla pieszych na drogach krajowych w województwie świętokrzyskim

Kolejne instalacje oświetleniowe wykonane

W tym miesiącu wykonawcy zgłosili zakończenie budowy instalacji oświetleniowych dla przejść dla pieszych na odcinkach dróg krajowych nr 9 w gminach Łoniów i Lipnik, nr 77 w Sandomierzu i nr 74 w Smykowie, Mniowie, Miedzianej Górze, Wojciechowicach, Opatowie i Ożarowie.  

Pieszy widoczny po zmroku

Po zmroku na przejściu ze specjalnym dedykowanym oświetleniem pieszy jest zdecydowanie lepiej widoczny, a przez to znacznie bezpieczniejszy. Kierowca może dużo wcześniej zredukować prędkość, aby zatrzymać się przed przejściem. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego to założenie Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej, w ramach którego do końca roku doświetlonych będzie łącznie ok. 660 przejść dla pieszych na drogach krajowych województwa świętokrzyskiego. Pierwsze prace przy projektowaniu i budowie infrastruktury oświetleniowej rozpoczęły się w 2022 roku.

Do tej pory wyłonieni w przetargach wykonawcy zaprojektowali i wykonali instalacje oświetleniowe dla ponad sześciuset przejść dla pieszych na całych ciągach dróg krajowych nr 42, 73, 74, 77, 78 w naszym województwie, a także na pierwszych odcinkach dróg nr 9 i 79. Większość urządzeń już działa, w kilku przypadkach dobiegają końca procedury związane z dostawą energii. Trwają prace przy instalacjach oświetleniowych na pozostałych odcinkach DK9, DK79.

Z unijnym dofinasowaniem

Działania dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na świętokrzyskim odcinku DK73 i odcinku DK9 od granicy województwa z Mazowszem do Ostrowca Świętokrzyskiego zostaną dofinasowane przez Unię Europejską w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.