Reklama

Diagnostyka i monitoring mostów kompozytowych

Badania przeprowadzono na prototypowym dźwigarze, wykonanym z łopaty turbiny wiatrowej, o długości całkowitej 11,60 m i rozpiętości 11,0 m. Było to pełnowymiarowy element przęsła projektowanej kładki, który został wyposażony w żelbetowe poprzecznice podporowe. Obciążenie dźwigara przeprowadzono w schemacie 4-punktowego zginania (fot. 2). Dźwigar wyposażono w światłowodowe czujniki DFOS, których układ pokazano na rys. 3. W przeciwieństwie do opisanego powyżej panelu, w tym przypadku czujniki światłowodowe zostały przyklejone na zewnętrznej powierzchni laminatów wyeksploatowanej łopaty. Jako włókna pomiarowe zastosowano jednomodowe światłowody telekomunikacyjne, a pomiary wykonywano systemem Luna (fot. 1b). W celu oceny wiarygodności i dokładności systemu pomiarowego DFOS zarówno pomiar odkształceń, jak również pomiar przemieszczeń zostały zdublowane za pomocą konwencjonalnych czujników tensometrycznych oraz indukcyjnych.

Przykładowe wyniki pomiarów odkształceń dźwigara

Przykładowe wyniki pomiarów odkształceń dźwigara w poszczególnych fazach jego obciążenia przedstawiono na rys. 4. Na obu wykresach można doskonale zidentyfikować moment powstania (tj. poziom obciążenia). Ale również lokalizację uszkodzenia dźwigara, tj. pęknięcia laminatu, poprzedzonego jego delaminacją wewnętrzną. Moment powstania delaminacji (skok na wykresie odkształceń) nie został zidentyfikowany podczas obserwacji wizualnej dźwigara pod obciążeniem. Wprawdzie był słyszany głuchy trzask wskazujący na rozpoczęcie procesu delaminacji, ale obserwacja wizualna nie pozwoliła na lokalizację tego uszkodzenia ani na ocenę zakresu jego propagacji. Natomiast obie te bardzo istotne informacje można było uzyskać, obserwując ciągły pomiar odkształceń na długości światłowodu S4.

Lokalizację i ocenę wizualną uszkodzen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.