Reklama

Zastosowanie technologii Trenchmixing do posadawiania obiektów inżynierskich i realizacji konstrukcji oporowych

W artykule poruszono zagadnienie posadawiania obiektów inżynierskich i realizacji konstrukcji oporowych przy użyciu technologii CDMM Trenchmixing, realizującej metodę wgłębnego mieszania gruntu ze spoiwami na mokro. Technologia ta posiada ogromne możliwości zastosowania w nowoczesnym projektowaniu geotechnicznym i realizacji zarówno standardowych, jak i nietypowych konstrukcji budowlanych.

Wśród rozwiązań ulepszania podłoża obiektów budowlanych powszechnie stosowane są technologie mieszania na mokro. Powstają w nich elementy gruntocementowe wzmacniające grunt lub stanowiące tymczasową obudowę wykopów. Do takich elementów należą:

  1. Jet Grouting – iniekcja strumieniowa.
  2. Single Column Mixing − pojedyncze kolumny cementogruntowe to najczęściej stosowana technologia wgłębnego mieszania gruntu, popularnie zwana DSM.
  3. Cutter Soil Mixing – technologia polegająca na pracy narzędzia zaopatrzonego w dwa bębny frezujące o poziomych osiach obrotu (podobnie jak w hydrofrezie do ścian szczelinowych). CSM jest technologią zapewniającą dobre wymieszanie cementogruntu w ramach poziomej warstwy i niezłą w poprawie jednorodności parametrów na poszczególnych głębokościach tworzonej w gruncie barety.
  4. Continuous Deep Mixing Method – metoda ta polega na skrawaniu gruntu i mieszaniu go z zaczynem za pomocą odpowiednio dobranych do rodzaju urabianego gruntu narzędzi skrawająco-mieszających, zamocowanych do łańcucha stanowiącego zamkniętą pętlę, poruszającego się na prowadnicy o długości od kilku do około 20 m. Narzędzie to można porównać do popularnej piły łańcuchowej, tyle że o ogromnych rozmiarach. Technologia CDMM zapewnia najlepsze wymieszanie gruntu rodzimego z zaczynem cementowym spośród wszystkich technologii wgłębnego mieszania gruntu.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.