Reklama

Na ratunek – zagrożenia, wypadki i ratownictwo górnicze w kopalniach odkrywkowych – cz. II

Odległość miejsca wypadku

Gdy zdarzy się wypadek, odległość miejsca wypadku od miejsca, do którego może dojechać karetka, jest niezwykle istotna. Pamiętajmy, że zespół ratownictwa medycznego nie zawsze ma możliwość dotarcia do poszkodowanego wraz z całym niezbędnym oprzętem. Zatem, jeśli na trasie karetki do miejsca wypadku lub jakiegokolwiek innego pojazdu, który można wykorzystać do niesienia pomocy, występują wspomniane wyżej przeszkody terenowe w postaci chociażby szeregu przenośników taśmowych, skuteczność szybkiego przeprowadzenia akcji ratunkowej znacząco maleje, a nierzadko również jest całkowicie wstrzymywana. Zwykle kopalnie węgla brunatnego wyposażone są w odpowiednio przystosowane pojazdy do akcji ratunkowych, które mogą poruszać się na terenie obszaru górniczego, także w terenie trudno dostępnym. Natomiast przewóz poszkodowanych poza wyrobisko górnicze odbywa się sanitarnymi karetkami ratunkowymi. Rzadko zdarza się, żeby istniała bezpośrednia droga dojazdu do wyrobiska, łatwa do pokonania dla karetki czy innego pojazdu wykorzystywanego w celach ratunkowych, ze względu na choćby samą głębokość wyrobisk.

W przypadku gdy dotarcie do celu transportem samochodowym okaże się niemożliwe, należy przede wszystkim wszelkimi dostępnymi środkami odpowiednio zabezpieczyć poszkodowanego. Następnym krokiem jest jego ewakuacja na poziom, gdzie znajduje się już zespół ratownictwa medycznego. Zespół będzie mógł przejąć i dalej prowadzić czynności ratunkowe. Czasami szybka ewakuacja osoby poszkodowanej jest możliwa przy wykorzystaniu jedynie transportu pionowego,. Odbywa się ona na zasadach podobnych jak w ratownictwie górskim z użyciem śmigłowca.

Złoża wyrobisk

Z uwagi na geologię złóż wyrobisk do eksploatacji sp...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Sylwia Cichocka: Ćwierć wieku działalności ZDP w Koninie to suma dokonań wielu ludzi

Sylwia Cichocka, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” podsumowuje 25 lat działalności ZDP, opisując kluczowe osiągnięcia i plany na przyszłość. Podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę drogową, takich jak przebudowa kilkudziesięciu kilometrów dróg, modernizacja mostów oraz wprowadzenie rozw...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.