Reklama

Metody wzmacniania gruntu – rozwiązania szyte na miarę

Wgłębne mieszanie gruntu

Wgłębne mieszanie gruntu to termin bardzo rozległy, ponieważ takie wzmocnienie można realizować na wiele sposobów, najpopularniejsze z nich to: DSM na mokro, solidyfikacja, Trenchmix.

Idea DSM na mokro (DSM WET)

Idea DSM na mokro (DSM WET) oparta jest na koncepcji poprawiania właściwości wytrzymałościowych gruntów występujących w podłożu poprzez wymieszanie ich z zaczynem cementowym (rys. 7). Powstają w ten sposób kolumny z tzw. cementogruntu, który charakteryzuje się dobrymi parametrami mechanicznymi i wytrzymałościowymi. Ta technologia jest szczególnie przydatna do wzmacniania gruntu pod fundamenty, nasypy drogowe i kolejowe oraz do uszczelniania wałów przeciwpowodziowych. Często kluczowa jest w niej odpowiednia kontrola jakości, więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w [8].

Rys. 7. Schemat wzmacniania podłoża metodą DSM na mokro

Technologia Trenchmix

Technologia Trenchmix polega na wgłębnym mieszaniu gruntu z cementem przy pomocy specjalistycznego Trenchera (rys. 8). Jest to maszyna o podwoziu gąsienicowym z ramieniem, do którego przytwierdzony jest ruchomy frez, działający na zasadzie piły łańcuchowej. Technologia Trenchmix polega na zniszczeniu struktury grunty przez ostrza znajdujące się na łańcuchu oraz wymieszanie go z materiałem wiążącym. W gruncie formowane są ściany/przegrody cementowo-grunto...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.