Reklama

Wydobycie kruszyw piaskowo-żwirowych w Polsce Środkowo-Zachodniej

Żwiry i piaski są podstawową kopaliną stosowaną w budownictwie do produkcji betonów, prefabrykatów betonowych, dróg i w wielu innych gałęziach gospodarki. Z analizy bazy geologicznej wynika, że w ostatnich latach pomimo eksploatacji przybywa nam udokumentowanych zasobów. Wzrost ten dotyczy jednak głównie zasobów złóż piaskowych. W artykule do strefy środkowo-zachodniej wydobycia kruszyw żwirowo-piaskowych zaliczono województwa: lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Analizowana strefa jest zróżnicowana pod względem występowania i eksploatacji złóż piaskowo-żwirowych.

Żwiry i piaski eksploatowane są w Polsce we wszystkich województwach oraz w Bałtyckim Obszarze Morskim. W 2018 r. udział ich wydobycia (197 mln Mg) w wydobyciu kopalin stałych w Polsce wyniósł ok. 39% [1]. Jednak uwarunkowania naturalne sprawiają, że są one rozmieszczone nierównomiernie. Dotyczy to zarówno liczby złóż, wielkości zasobów, składu ziarnowego i petrograficznego, ich jakości, warunków geologiczno-górniczych, jak i uwarunkowań środowiskowych, społecznych i techniczno-ekonomicznych eksploatacji. Jest to między innymi konsekwencją zróżnicowanych warunków geologicznych powstawania koncentracji osadów okruchowych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.