Reklama

Wpływ właściwości kruszyw na procesy ich klasyfikacji

Niniejsza praca analizuje wpływ właściwości materiałów sypkich i kruszyw mineralnych na proces przesiewania tych mediów ziarnistych. Właściwości te to przede wszystkim wilgotność materiału i związany z nią współczynnik tarcia wewnętrznego, jak również kształt i rozmiary ziaren. Ponadto wprowadzono pojęcie tzw. funkcji wypływu, która również może być ważnym narzędziem opisującym właściwości materiałów w ich procesach przeróbczych.

Procesy z udziałem wilgotnych materiałów występują bardzo często w warunkach przemysłowych, bo tak naprawdę przeróbka całkowicie suchych materiałów nie istnieje. W każdych warunkach mamy do czynienia z parą wodną w powietrzu. A to zawsze oznacza pewną ilość wilgoci w medium ziarnistym. Jako miernik wpływu wilgoci na przebieg procesów przeróbczych zaproponowano nie zawartość wilgoci w materiale, ale uogólniony współczynnik tarcia materiału ziarnistego. Stanowi on podstawową zmienną niezależną, uwzględniającą wpływ wilgoci na zachowanie się wilgotnego materiału ziarnistego w procesie mechanicznym.

Gdy mówimy o jakimś procesie mechanicznym suchym z udziałem ciała ziarnistego, np. przesiewaniu. Oznacza to, że mamy do czynienia z na tyle niewielką zawartością wilgoci, że materiał zachowuje się jak materiał suchy. Choć wiadomo, że tak naprawdę nim nie jest. Dopiero odpowiedni wzrost zawartości wilgoci w materiale ziarnistym powoduje zauważalny wpływ na zachowanie się tego materiału w jakimś procesie mechanicznym.

Wilgotne materiały ziarniste

Podstawową charakterystyką wilgotnego materiału ziarnistego jest zawartość wilgoci w tym materiale, zwana krótko wilgotnością:

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.