Reklama

Węzeł betoniarski – bezpieczeństwo użytkowania

Magazynowanie i dozowanie

W trakcie użytkowania węzła betoniarskiego kruszywo oraz piasek składuje się wokół węzła. Kruszywo magazynuje się w zasiekach, silosach lub na hałdach. Kruszywa różniące się rodzajem i uziarnieniem należy magazynować osobno. Cement magazynuje się w silosach (cement luzem) lub w magazynach krytych suchych (cement w workach). Każdy rodzaj, klasę i dostawę magazynuje się osobno. Cement jest podawany za pośrednictwem dozownika wprost do kosza zasypowego betoniarki. Załadunek kruszyw i piasku do kosza odbywa się również przez dozownik przy użyciu łopat mechanicznych. Składniki suche mieszanki (kruszywa, cement i dodatki) dozuje się wagowo, a składniki ciekłe (woda i domieszki) – wagowo lub objętościowo. Po zakończeniu mieszania mieszankę spuszcza się wprost z betoniarki za pośrednictwem leja do stojącego pod pomostem środka transportu [1].

Bezpieczeństwo podczas użytkowania węzła betoniarskiego

Opublikowany przez Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie Standard BHP 14. 6 zawiera minimum wymagań w zakresie bezpieczeństwa pracy, związanych z budową, eksploatacją, remontem oraz demontażem m.in. węzłów betoniarskich. Przede wszystkim betoniarnie mogą obsługiwać osoby pełnoletnie, zapoznane z dokumentacją techniczno-ruchową i przeszkolone w zakresie obowiązujących dla takich obiektów zasad, przepisów bezpieczeństwa oraz legitymujące się aktualnym świadectwem lekarskim. Pracownicy obsługujący węzły betoniarskie powinni przystępować do pracy, będąc trzeźwymi i wypoczętymi. A także mając zabezpieczone luźne części odzieży i włosy, oraz powinni stosować przydzieloną im odzież roboczą wraz ze środkami ochrony osobistej.

Przed przystąpieniem do pracy należy wizualnie sprawdzić stan techniczny betoniarni, w szczególności:

  • zbiorowe urządzenia zabezpieczające (balustrady, bariery, nakrycia otworów),
  • instalację elektryczną, urządzenia sterujące,
  • linki bezpieczeństwa przy przenośnikach taśmowych.

Konieczność opuszczenia stanowiska pracy zobowiązuje pracownika do zatrzymania maszyn i urządzeń, które mogą spowodować jakiekolwiek zagrożenia. Po zakończeniu pracy betoniarni należy tak ją zabezpieczyć, aby uniemożliwić przypadkowe włączenie maszyn lub urządzeń.

Remonty, naprawy, regulacje, przeglądy i konserwacje mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające uprawnienia i kwalifikacje określone przepisami szczegółowymi w tym zakresie. Podczas wykonywania czynności wymienionych wyżej betoniarnia musi być zatrzymana i zabezpieczona przed przypadkowym uruchomieniem. Wokół miejsca wykonywania remontu, naprawy, przeglądu, regulacji lub konserwacji należy wyznaczyć i oznakować strefę niebezpieczną oraz wywiesić tablicę „NAPRAWA – NIE URUCHAMIAĆ” [2].

W razie zauważenia usterek lub jakichkolwiek zagrożeń na stanowisku należy je natychmiast zgłosić bezpośredniemu przełożonemu, aby natychmiast je usunąć. Do pracy można przystąpić ponownie dopiero po ich usunięciu i ponownym sprawdzeniu pracy urządzenia.

Piśmiennictwo
  1. Wojewoda K.: Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych 712[01].Z2.03. Radom 2006.
  2. Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie: Wytwórnie mas bitumicznych i betoniarnie. Standard BHP 14.6.

przeczytaj również: Powierzchniowe utrwalenie jako zabieg utrzymaniowy istniejącej nawierzchni

Wywiady

Sylwia Cichocka: Ćwierć wieku działalności ZDP w Koninie to suma dokonań wielu ludzi

Sylwia Cichocka, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” podsumowuje 25 lat działalności ZDP, opisując kluczowe osiągnięcia i plany na przyszłość. Podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę drogową, takich jak przebudowa kilkudziesięciu kilometrów dróg, modernizacja mostów oraz wprowadzenie rozw...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.