Reklama

Tunel w Świnoujściu. Warunki, technologia, materiały

Metoda drążenia

Tunel wykonywany był metodą drążoną przy użyciu maszyny TBM (Wyspiarka) – tarcza płuczkowa (ang. slurry shield tunnel boring machine). Maszyna składała się z osłony głowicy urabiającej, osłony części ogonowej, która układała prefabrykowane segmenty betonowe, oraz układu rezerwowego. Maszyna TBM, drążąc tunel, jednocześnie układała betonowe pierścienie obudowy, których łącznie jest 780.

Obudowa tunelu

Zaprojektowana obudowa tunelu ma średnicę wewnętrzną 12,0 m oraz grubość 0,5 m. Ze względu na niewielki promień krzywizny trasy tunelu wynoszący zaledwie 300 m wykonawca zaproponował dwa typy pierścieni typ C (dł. 1,5 m) oraz typ S (dł. 2,0 m). Pierścienie typu C zostały zastosowane na początkowym odcinku tunelu z minimalnym projektowym promieniem krzywizny, a na pozostałym odcinku tunelu zastosowano pierścienie typu S, co wpłynęło na zmniejszenie całkowitej liczby połączeń pomiędzy poszczególnymi pierścieniami, tym samym zwiększając szczelność konstrukcji. Zaprojektowano pierścień uniwersalny w układzie 8+0, w którym segment kluczowy (zwornik) ma takie same wymiary co pozostałe segmenty. Rozwiązanie z ośmioma segmentami tego samego wymiaru ma trzy podstawowe zalety:

  1. Zmniejszona geometria segmentów, a tym samym ich waga i długość będą mniejsze. W ten sposób obsługa, transport i instalacja segmentów są łatwiejsze i bezpieczniejsze.
  2. Reakcja obudowy pod względem odkształcenia i przeniesienia siły między pierścieniami i segmentami jest bardziej symetryczna, co przekłada się na większą szczelność wykonanej obudowy.
  3. Podczas instalacji każdy segment zostanie połączony z poprzednim segmentem za pomocą trzech dybli (podczas gdy w rozwiązaniu z kluczem najważniejszy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Komentarz firmy

Barbara Michalska, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście
Tunel pod cieśniną Świny będzie miał wpływ nie tylko na samo miasto i jego rozwój. Większy dostęp komunikacyjny, a co się z tym wiąże, łatwość przemieszczania się ludzi i towarów bez wątpienia będzie pozytywnie oddziaływać także na rozwój miejscowości położonych w tej części województwa i sprawi, że Świnoujście stanie się niekwestionowanym liderem północno-zachodniej części kraju jako silny ośrodek turystyczny i portowy. Obecnie komunikację pomiędzy największymi, zamieszkanymi wyspami Uznam i Wolin stanowią jedynie dwie nitki przeprawy promowej z ograniczoną przepustowością i wysłużonymi promami.
Przygotowując się do otwarcia tunelu, przebudowujemy i inwestujemy w nowy układ drogowy Świnoujścia. Na wyspie Wolin powstają drogi powiązane z tunelem oraz budowanym odcinkiem trasy S3. To przede wszystkim duże rondo, z którego ruch pojazdów będzie kierowany także m.in. do Terminalu Promowego Warszowa.
Z kolei na wyspie Uznam wybudowaliśmy dodatkową ulicę – obwodnicę wschodnią, która obok już istniejącej ulicy Grunwaldzkiej będzie przyjmowała pojazdy wyjeżdżające z tunelu lub kierujące się w jego stronę.

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wymagania muszą spełnić plany ruchu kopalń odkrywkowych przed ich zatwierdzeniem przez WUG? Piotr Litwa: W działalności górniczej istnieje ściśle określone pojęcie „Planu ruchu zakładu”. Jest to opracowany przez przedsiębiorcę i zatwierdzony przez właściwego miejscowo dyrektora OUG dokument, na podstawie którego prowadzony jest ruch zakład...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.