Reklama

Projektowanie i utrzymanie zieleni w pasach drogowych – wybrane problemy

W artykule opisano zagadnienia dotyczące kształtowania i utrzymania zieleni przydrożnej. Przedstawiono m.in. wybrane aspekty formy zieleni przydrożnej, ogólne zagadnienia wprowadzania nowych nasadzeń przydrożnych oraz problematykę sadzenia i pielęgnacji bieżącej zieleni przydrożnej.

Na temat zasad kształtowania zieleni przydrożnej napisano w przeszłości już wiele. Okazuje się jednak, że podejmowanie tej tematyki jest nadal ze wszech miar uzasadnione. Niestety w warunkach krajowych stan zieleni przydrożnej jest ciągle w wielu przypadkach, delikatnie mówiąc, niezadowalający. Na przykład ostatnimi laty uwagę zwraca tendencja do nadmiernie gęstego sadzenia drzew w pasach zieleni dróg i większych ulic miejskich, co w nieodległej przyszłości może zrodzić cały szereg problemów. Nie najlepiej przedstawiają się też utrzymanie i pielęgnacja zieleni już istniejącej przy drogach, która swoje rozliczne pożyteczne właściwości i funkcje (ozdobne, techniczne, ochronne, izolacyjne, fitoremediacyjne i in.) może pełnić tym lepiej, im bardziej będzie żywotna i bujna. Niestety można wręcz odnieść niekiedy wrażenie, że zieleń przydrożna – a zwłaszcza drzewa – budzi u części polskiego społeczeństwa niechęć do tego stopnia silną, że skutkuje ona aktami dewastacji lub wręcz sabotażu, jak miało to miejsce z początkiem stycznia br. przy drodze wojewódzkiej 211 i 214 na Kaszubach (podcięte skrycie drzewa waliły się na drogę, zagrażając przejeżdżającym pojazdom i życiu podróżujących) [1]. Zagadnienia dotyczące kształtowania i utrzymania zieleni przydrożnej są tak szerokie, że nie sposób ich zawrzeć w jednej publikacji. Niemniej autorzy mają nadzieję, że poruszając choćby wybrane wątki dotyczące tej tematyki, zwrócą uwagę czytelnika na najbardziej istotne zagadnienia.

Po co zieleń przy drogach?

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.