Reklama

Pobór wody do produkcji kruszyw – dylematy prawne przedsiębiorców

Powyższa sytuacja nie daje jednak podstaw do zupełnie swobodnego działania przez przedsiębiorcę. Zdaniem autora niniejszego artykułu prowadzenie omawianego poboru wody z odwodnienia zakładu górniczego traktowanej jako ścieki powinno się regulować na podstawie przepisów Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze jako działanie w ramach prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego. Powinno zatem uwzględnić się je w zatwierdzonym planie ruchu zakładu górniczego. Przy okazji należy zwrócić uwagę, że elementy służące do poboru takich wód (gdy traktowane są jako ścieki) nie powinny być zaliczane do urządzeń wodnych.

Jeszcze bardziej zawiła sytuacja występuje w przypadku, gdy w systemie odwadniania zakładu górniczego płyną tzw. „wody niezanieczyszczone” (jest tak np. w przypadku niektórych dużych piaskowni). Pobór takiej wody (podobnie jak to było na podstawie przepisów „starej” Ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne) wymagać będzie „wtórnego” pozwolenia wodnego na pobór wód i ewentualnej dodatkowej legalizacji służących do tego urządzeń. Trzeba także pamiętać o obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego regulującego uzdatnianie oraz dystrybucję takiej wody. Nie jest jednoznaczne (ze względu na treść cytowanego wcześniej art. 268 ust. 2  Ustawy Prawo wodne), w jakich sytuacjach pobór taki może być objęty systemem opłat za usługi wodne. Dotychczasowe interpretacje przepisów i orzecznictwo wskazują, że o zwolnieniu z ww. opłat decyduje spełnienie dwóch warunków, tj. funkcjonowania ujęcia jako integralnej części systemu odwodnienia zakładu górniczego oraz cel poboru, który musi być związany z funkcjonowaniem zakładu górniczego.

Wyrobisko „suche”

Podobna do opisanej wyżej sytuacja powstanie, gdy mamy do czynienia z wyrobi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dlaczego utworzono Zespół ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych? Arkadiusz Madaj: Problemy prawne związane z utrzymaniem zabytkowych obiektów mostowych, a przede wszystkim z ich remontem i ewentualną przebudową, były i są sygnalizowane przez środowisko już od dawna. Szczególne problemy zaczęły się pojawiać wtedy, kiedy przebudowa trasy komunikacyjn...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.