Reklama

Paweł Podsiadło: O nowoczesnym zarządzaniu w czasach pandemii

Z czym zazwyczaj mają problemy kopalnie, w których kierownictwo stara się wprowadzić zmiany – niechęć pracowników, brak systematyczności, brak analizy wprowadzonych rozwiązań?

Paweł Podsiadło: Moja odpowiedź jest już w zasadzie zawarta w pytaniu i nie dotyczy tylko kopalni, ale każdej organizacji, w której wprowadza się zmiany. Niechęć i opór pracowników to najczęstsze, z czym kierownictwo musi się zmierzyć. Wprowadzanie zmiany zachowań jest najtrudniejszą rolą kierownictwa i jest związane z pozostałymi wymienionymi czynnikami. Pamiętajmy, że ludzie nie opierają się zmianie, opierają się byciu zmienianym. Opór będzie pojawiał się zawsze i wynika on z natury człowieka, który musi wyjść ze strefy komfortu, czegoś, co jest mu znane i bezpieczne. Opór jest rozciągnięty w czasie i wówczas, jeśli kadra nie ma w sobie wytrwałości i systematyki, ulegnie zniechęceniu. Jest taki moment w emocjonalnym cyklu zmiany, który nazywa się „dolina rozpaczy”. Pojawiają się wtedy myśli, że to się nie uda i ludzie się poddają, kierownictwo kapituluje. Na tym etapie kończy się większość procesów zmiany. Jednak kiedy już nauczymy pracowników nowych zachowań, przychodzi czas na najcięższy z grzechów – „zaniechanie”. To jest moment, kiedy wprowadziliśmy zmianę i uważamy, że sprawa jest już załatwiona, przestajemy się nią interesować. Powiem nawet więcej – nie korzystamy z wprowadzenia zmiany, tzn. brak jest analizy wprowadzonych rozwiązań. Jeśli nie korzystamy z wprowadzonej zmiany, to po co ją w takim razie wprowadzać? Te trzy czynniki są ze sobą nierozerwalnie powiązane – jeden wynika z drugiego – i nie możemy żadnego z nich zaniedbać, jeśli chcemy, aby proces został przeprowadzony skutecznie.

Jak ocenia Pan przyszłość? Czy unowocześnianie kopalń będzie przebiegało ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.