Reklama

Most kolejowy przez San w Przemyślu

Oddano do użytku przebudowany most kolejowy nad Sanem w Przemyślu. Nowy obiekt gwarantuje sprawne oraz bezpieczne przejazdy na linii nr 91 Kraków – Medyka.

Od początku bieżącego roku pociągi poruszają się już swobodnie po wszystkich torach przebudowanego mostu kolejowego nad Sanem w Przemyślu, na trasie z Krakowa do Medyki. Z końcem 2023 r. po wykonaniu prób obciążeniowych do użytku została oddana druga nowa nitka mostu. Pierwszą z nich oddano do użytku w listopadzie 2023 r. Budowa nowego mostu kolejowego w Przemyślu nad rzeką San za 66,6 mln zł netto została zrealizowana w ramach inwestycji pn.: „Zaprojektowanie i wykonanie robót dla przebudowy mostu w Przemyślu, w km 243,845 linii kolejowej nr 91 Kraków Główny – Medyka” obejmującej projekt „Poprawa stanu technicznego obiektów inżynieryjnych – etap II”, który został współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestorem było PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., a wykonawcą konsorcjum firm INTOP Warszawa Sp. z o.o. (lider) wraz z SARINŻ Sp. z o.o. (partner).

Historia i nowoczesność

Inwestycję przeprowadzono z poszanowaniem dziedzictwa miasta i zrealizowana według koncepcji, która pozwoliła na zachowanie zabytkowych elementów przeprawy kolejowej. Jedna z dwóch pierwotnych nit mostu, obecnie stanowiąca jego skrajną część, została zaadaptowana na ścieżkę pieszo-rowerową. To innowacyjne podejście do rewitalizacji, które nie tylko służy użytkownikom transportu publicznego, ale także umożliwia korzystanie z miejsca z bogatą historią.

Konstrukcja

Konstrukcja nowego mostu jest oparta na stalowej kratownicowej konstrukcji składającej się z sześciu przęseł z pomostem ortotropowym podpartej ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.