Reklama

Mieszanki mineralno-emulsyjne z destruktem – MCE oraz GE

W materiale omówiono kwestie związane z mieszankami mineralno-cementowo-emulsyjnymi (nazywane mieszankami MCE) oraz z mieszankami mineralno-emulsyjnymi typu GE. Przedstawiono ich typy i charakterystykę, jak również zalety stosowania ww. mieszanek.

Rozwój w ostatnich latach produkcji emulsji asfaltowych oraz technologii emulsyjnych spowodował, że stały się one nie tylko technologiami służącymi do zabiegów utrzymaniowych i remontowych, ale także są stosowane jako warstwy konstrukcyjne dróg. Są to mieszanki mineralno-cementowo-emulsyjne popularnie nazywane mieszankami MCE oraz mieszanki mineralno-emulsyjne typu GE (z fr. graves-émulsion). Obydwie technologie dają możliwość zastosowania materiału pochodzącego z frezowania warstw asfaltowych starych nawierzchni drogowych, czyli destruktu.

Mieszanki MCE

Składniki mieszanki MCE to: granulat asfaltowy, kruszywo doziarniające, cement, kationowa emulsja asfaltowa, woda. Do mieszanek MCE stosuje się granulat asfaltowy najczęściej o uziarnieniu 0/31,5 mm, pochodzący z rozdrobnienia destruktu asfaltowego. Nie powinien on zawierać zanieczyszczeń obcych ani organicznych. Dodatek kruszywa doziarniającego pozwala na uzyskanie ciągłej krzywej uziarnienia zawierającej się w polu krzywych granicznych; ponadto dodatkowo wzmacnia szkielet mineralny mieszanki. Dodatek cementu najczęściej portlandzkiego w ilości 1-4% poprawia właściwości mechaniczne mieszanki. Kationowa emulsja asfaltowa C60B10R jest nośnikiem lepiszcza (asfaltu), którego całkowita ilość w mieszance (w zależności od jej uziarnienia) powinna wynosić 5,5-6%. Dodatek wody pozwala na uzyskanie mieszanki o optymalnej wilgotności, co warunkuje właściwe jej zagęszczenie.

Mieszanka mineralno-cementowo-emulsyjna MCE jest mieszank...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.