Reklama

Mariusz Pustelnik: Przy pewnym wysiłku można uzyskać ciekawą formę obiektu i optymalną konstrukcję

Projektując mosty, trzeba znaleźć równowagę między funkcjonalnością a formą. Jakie wyzwania wiążą się z osiągnięciem tej równowagi?

Mariusz Pustelnik: Miesiąc temu otrzymałem od Opolskiej Okręgowej Izby Budownictwa tytuł Inżyniera Roku za kładkę pieszo-rowerową zlokalizowaną nad rzeką Biała Głuchołaska w Głuchołazach. Jestem szczególnie dumny z tego projektu, bo poza osiągnięciem założeń funkcjonalnych PFU udało się stworzyć ciekawy obiekt w formule „projektuj i buduj”. Zastosowaliśmy innowacyjną konstrukcję łukową typu „Network Arch”, uzyskując ciekawą formę architektoniczną, wpisując się w lokalny krajobraz. Jednocześnie projekt był optymalny ekonomicznie. Kładka ta bierze udział w konkursie na najciekawszą przestrzeń Opolszczyzny. Jak widać, przy pewnym wysiłku można uzyskać zarówno ciekawą formę obiektu, jak i optymalną z ekonomicznego punktu widzenia konstrukcję.

Czy istnieją konkretne innowacje w dziedzinie materiałów budowlanych, które mają potencjał do zrewolucjonizowania projektowania mostów?

Mariusz Pustelnik: Myślę, że przyszłość materiałów budowlanych w budownictwie mostowym będzie polegać na coraz szerszym zastosowaniu tworzyw sztucznych do zbrojenia konstrukcji, jak i podejmowaniu kolejnych prób tworzenia mostów z kompozytów. Obecnie jednak nie spodziewam się rewolucji w tej kwestii. Cieszy mnie natomiast duża zmiana w stalach konstrukcyjnych, oprócz szerokiego zastosowania stali o wyższej wytrzymałości coraz śmielej wchodzą konstrukcje ze stali samopatynującej (kortenowej), jak choćby produkt Arcorox firmy Arcellor Mittal.

Czy dostrzega Pan na rynku nowe trendy, technologie lub koncepcje, które młodzi projektanci mostowi powinni śledzić i być ich świ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dlaczego utworzono Zespół ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych? Arkadiusz Madaj: Problemy prawne związane z utrzymaniem zabytkowych obiektów mostowych, a przede wszystkim z ich remontem i ewentualną przebudową, były i są sygnalizowane przez środowisko już od dawna. Szczególne problemy zaczęły się pojawiać wtedy, kiedy przebudowa trasy komunikacyjn...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.