Reklama

Kruszarki stosowane w węzłach rozdrabniania w górnictwie skalnym

W niniejszym materiale autorzy podjęli próbę identyfikacji podstawowych parametrów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych kruszarek stosowanych w układach technologicznych procesów rozdrabniania na pierwszym, drugim i trzecim stopniu kruszenia. W wyniku przeprowadzonych analiz zostały wskazane parametry i zależności pomiędzy nimi pozwalające na przyporządkowanie danego typu maszyny do opisywanej grupy kruszarek. Stwierdzono, że głównym czynnikiem determinującym klasyfikację danego typu maszyny jest maksymalne ziarno nadawy. A także, że istnieją indywidualne zależności w przypadku różnych typów kruszarek.

Kruszarki to maszyny stosowane do zmniejszania wymiarów materiałów ziarnistych. Z uwagi na różne przeznaczenie maszyn stosowanych w ciągach technologicznych maszyny te są klasyfikowane głównie z uwagi na konstrukcję, rodzaj napędu, mobilność [1-8]. Równie ważnym kryterium podziału maszyn dedykowanych do górnictwa skalnego jest też jej usytuowanie (a również i funkcja) w ciągu technologicznym [5, 9, 10]. Według powyższego kryterium wyróżniamy kruszarki wstępne (I stopnia), II, III i IV stopnia (autorzy preferują nazewnictwo kruszarki wstępne, pośrednie i końcowe). W niniejszym artykule autorzy podejmą próbę usystematyzowania kruszarek. Uwzględniając powyższy podział i wskazania cech decydujących o przynależności maszyn różnych konstrukcji do poszczególnych grup. Bazą do powyższych analiz będą oferty katalogowe czołowych producentów maszyn rozdrabniających. W artykule zostaną opisane podstawowe kruszarki stosowane w zakładach przeróbczych w produkcji kruszyw. Do których należą kruszarki: udarowe bijakowe (HSI), szczękowe, stożkowe i udarowe o pionowej osi obrotu wału wirnika (VSI).

Ogólne kryteria podziału

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.