Reklama

Kruszarki stosowane w węzłach rozdrabniania w górnictwie skalnym

W niniejszym materiale autorzy podjęli próbę identyfikacji podstawowych parametrów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych kruszarek stosowanych w układach technologicznych procesów rozdrabniania na pierwszym, drugim i trzecim stopniu kruszenia. W wyniku przeprowadzonych analiz zostały wskazane parametry i zależności pomiędzy nimi pozwalające na przyporządkowanie danego typu maszyny do opisywanej grupy kruszarek. Stwierdzono, że głównym czynnikiem determinującym klasyfikację danego typu maszyny jest maksymalne ziarno nadawy. A także, że istnieją indywidualne zależności w przypadku różnych typów kruszarek.

Kruszarki to maszyny stosowane do zmniejszania wymiarów materiałów ziarnistych. Z uwagi na różne przeznaczenie maszyn stosowanych w ciągach technologicznych maszyny te są klasyfikowane głównie z uwagi na konstrukcję, rodzaj napędu, mobilność [1-8]. Równie ważnym kryterium podziału maszyn dedykowanych do górnictwa skalnego jest też jej usytuowanie (a również i funkcja) w ciągu technologicznym [5, 9, 10]. Według powyższego kryterium wyróżniamy kruszarki wstępne (I stopnia), II, III i IV stopnia (autorzy preferują nazewnictwo kruszarki wstępne, pośrednie i końcowe). W niniejszym artykule autorzy podejmą próbę usystematyzowania kruszarek. Uwzględniając powyższy podział i wskazania cech decydujących o przynależności maszyn różnych konstrukcji do poszczególnych grup. Bazą do powyższych analiz będą oferty katalogowe czołowych producentów maszyn rozdrabniających. W artykule zostaną opisane podstawowe kruszarki stosowane w zakładach przeróbczych w produkcji kruszyw. Do których należą kruszarki: udarowe bijakowe (HSI), szczękowe, stożkowe i udarowe o pionowej osi obrotu wału wirnika (VSI).

Ogólne kryteria podziału

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.