Reklama

Kopalnia Wapienia „Górażdże”

Kopalnia Wapienia „Górażdże” to największa kopalnia należąca do Górażdże Cement SA, a także jedna z największych w Polsce kopalni eksploatacji kamienia wapiennego. Na co dzień pozyskuje się w niej surowce do produkcji cementu w Cementowni Górażdże. Jest to także wzorcowy przykład rekultywacji wyrobisk oraz działań na rzecz ochrony przyrody.

Kopalnia znajduje się na terenie gminy Gogolin w odległości 1 km na wschód od miejscowości Górażdże w województwie opolskim. Teren górniczy obejmuje powierzchnię 141 647 ha, a obszar górniczy: 491,87 ha. Właścicielem gruntu oraz użytkownikiem złoża wapieni triasowych jest przedsiębiorstwo Górażdże Cement SA.

Eksploatacja surowców

Dla potrzeb przemysłu wapienniczego wydobycie rozpoczęto w XIX wieku, a dla potrzeb produkcji cementu pozyskiwanie surowca ruszyło w 1977 r., wraz z uruchomieniem Cementowni Górażdże.

Eksploatowane złoże dzieli się na trzy podstawowe kompleksy skalne, zróżnicowane pod względem właściwości mechanicznych i chemicznych. Na terenie kopalni przebiega eksploatacja złoża wapieni triasowych z podziałem na dwa wyrobiska: zachodnie i wschodnie z postępem robót na północ, na dwóch poziomach. Na pierwszym poziomie wydobywane są wapienie tereblaturowe i karchowickie – wykorzystywane do produkcji klinkieru w Cementowni Górażdże. Natomiast na drugim poziomie wydobywa się wapienie górażdżańskie – stosowane głównie do produkcji wapna w Zakładach Wapienniczych. Urabianie kopalni odbywa się za pomocą robót strzałowych. Odstrzelony urobek ładowany jest przy zastosowaniu koparek jednonaczyniowych bezpośrednio na samochody technologiczne i transportowany do kruszarek ciągów technologicznych cementowni i zakładu wapienniczego. Złoże urabia się metodą robót wiertniczo-strzałowych. Ró...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.