Reklama

Wyprawy Mostowe „Cypr 2019” i „Indie 2019”

11 stycznia 2020 r. w Krakowie odbyło się spotkanie po wyprawach mostowych na Cypr i do Indii, które miały miejsce w 2019 roku. Wyprawy mostowe od lat z powodzeniem realizowane przez prof. Kazimierza Flagę, pomysłodawcę wydarzenia.

Spotkanie tradycyjnie odbyło się na Politechnice Krakowskiej. Organizatorami byli prof. Kazimierz Flaga oraz Franciszek Brodzki z biura turystycznego „Antitour”. Jak co roku, przyciągnęło ono zainteresowanych zarówno tematyką mostową, jak i miłośników podróży. Wyprawy mostowe prof. Flagi od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Udział w nich biorą projektanci, wykonawcy, naukowcy, studenci, ale także osoby niezwiązane z branżą mostową. Podczas podróży uczestnicy zwiedzają znaczące obiekty w wybranym miejscu, które później można podziwiać na znakomitych fotografiach Jana Zycha podczas wystawy powyprawowej.

Na początku spotkania prof. Kazimierz Flaga powitał zebranych uczestników, następnie razem z Franciszkiem Brodzkim przedstawił charakterystykę wypraw, które odbyły się w 2019 roku.

5-14.07.2019 roku miała miejsce XXV Jubileuszowa Europejska Wyprawa Mostowa „Cypr 2019”, a 1-17.12.2019 roku – XII Światowa Wyprawa Mostowa „Indie 2019”. W dalszej części odbyły się otwarcie wystawy fotografii Jana Zycha „Cypr – Wyspa Afrodyty” oraz prezentacja propozycji Wypraw Mostowych 2020.

Euromostowiec Roku i Euromostowiec Świata

Po krótkiej przerwie ogłoszono zdobywców tytułów Euromostowca Roku 2019 i Mostowca Świata 2019. Euromostowcem Roku może zostać osoba, która nie jest mostowcem, ale była co najmniej trzy razy na wyprawach mostowych i mówi językiem mostowców. Tytuł Mostowca Roku zdobywa mostowiec, specjalista w branży, który również był minimum trzy razy na wyprawach. Tytuł Euromostowca Roku 2019 został przyznany lek. med. Marii Salwie, która przedstawiła referat pt. „Woda filarem życia”. Mostowcem Świata został prof. IBDiM dr hab. inż. Janusz Rymsza, który w ramach wystąpienia zaprezentował referat „O przyczynach katastrofy wiaduktu Polcevera w Genui”. Wybory cieszą się dużym zainteresowaniem wśród obecnych i byłych członków wypraw mostowych.

Na zakończenie uczestnicy w mniej formalnej atmosferze mogli przedyskutować swoje wrażenia po wyprawach i planować już kolejne podróże mostowe.

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.