Reklama

Budowa i zasada działania przesiewaczy mechanicznych

Klasy ziarnowe i sortymenty określane są wymiarami podawanymi w milimetrach.

Obecnie najbardziej rozpowszechnione są konstrukcje przesiewaczy wibracyjnych, które drgają z częstotliwością powyżej 10 Hz i amplitudzie od 2 do 12 mm, zapewniające ruch materiału z podrzutem po powierzchni sita.

Podstawowe elementy przesiewacza to: sito, rzeszoto, napęd oraz elementy sprężyste. Przesiewacze przemysłowe stosuje się do ziaren podziałowych > 0,1 mm. Najczęściej jednak < 1 mm stosuje się klasyfikację hydrauliczną lub pneumatyczną.

Klasyfikacja na przesiewaczach

Klasyfikacja na przesiewaczach przebiega w ten sposób, że na powierzchnię roboczą, którą może być sito lub ruszt, podawany jest strumień materiału ziarnistego o objętości Q, zwany nadawą. W strumieniu tym udział ziaren mniejszych od wymiaru otworu sita wynosi „a” procent. W wyniku ruchu tego materiału po powierzchni roboczej ziarna mniejsze od otworu sita przechodzą przez otwory, a ziarna większe przemieszczają się po powierzchni sita. Powstają wówczas dwa strumienie materiału: strumień (produkt) górny Qg (odsiew) i strumień (produkt) dolny Qd (przesiew), co pokazano na rys. 2. Strumienie mas podaje się w tonach na godzinę (t/h) lub w kilogramach na sekundę (kg/s).

W przypadku prowadzenia rozdziału nadawy na kilka klas ziarnowych można stosować następujące układy przesiewania: układ nasobny – pokazany na rys. 3, układ posobny – pokazany na rys. 4 – oraz układ mieszany, pokazany na rys. 5.

Wydajność i sprawność przesiewaczy mechanicznych

Pracę ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dlaczego utworzono Zespół ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych? Arkadiusz Madaj: Problemy prawne związane z utrzymaniem zabytkowych obiektów mostowych, a przede wszystkim z ich remontem i ewentualną przebudową, były i są sygnalizowane przez środowisko już od dawna. Szczególne problemy zaczęły się pojawiać wtedy, kiedy przebudowa trasy komunikacyjn...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.