Reklama

Na ratunek – zagrożenia, wypadki i ratownictwo górnicze w kopalniach odkrywkowych – cz. II

Kursy i ćwiczenia

Dlatego tak istotne oprócz odpowiedniego wyposażenia służb ratowniczych są kursy i ćwiczenia. Pozwalają one nabyć odpowiednią wiedzę i doskonalić umiejętności ratowania życia ludzkiego. W sytuacjach awaryjnych nie ma czasu na znaki zapytania. Dodatkowo towarzysząca presja czasu również nie ułatwia zadania. To wszystko sprawia, że ratownikiem górniczym nie może być każdy, a ci, którzy szczycą się tym tytułem, nie mogą spocząć na laurach i nadal muszą się szkolić.

Czas reakcji, czyli gotowość do wyjazdu ekipy ratowniczej od momentu ogłoszenia alarmu, wynosi minutę. Tyle samo wynosi czas reakcji w przypadku pogotowia ratunkowego w sytuacjach nagłych (w pozostałych przypadkach nie powinien przekraczać 2 minut). Natomiast średni czas dojazdu do ratowników górniczych do kopalni waha się w granicach od 14 do 25 min, w zależności od odległości niezbędnej do pokonania. W każdym momencie w gotowości do udziału w akcji ratunkowej pozostaje 300 osób, z których 290 to pracownicy kopalń.

Podsumowanie

Górnictwo to niestety jedna z najbardziej niebezpiecznych i wypadkowych gałęzi gospodarki. Podczas wydobywania surowca – niezależnie od metody wydobycia – na pracujących górników czyha wiele zagrożeń. Najbardziej niebezpieczne dla kopalni odkrywkowych są pożary, osuwanie się ziemi czy podtopienia. Równie często zdarzają się upadki z wysokości lub poważne wypadki ludzi na skutek kontaktu z pracującymi maszynami i urządzeniami. Pod ziemią natomiast spotyka się m.in.: wybuchy metanu, tąpnięcia, zawały czy wybuchy pyłu węglowego. W Polsce zagrożenia te nasilają się. Dzieje się tak głównie ze względu na coraz większą głębokość eksploatacyjną.

W chwili wystąpien...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Sylwia Cichocka: Ćwierć wieku działalności ZDP w Koninie to suma dokonań wielu ludzi

Sylwia Cichocka, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” podsumowuje 25 lat działalności ZDP, opisując kluczowe osiągnięcia i plany na przyszłość. Podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę drogową, takich jak przebudowa kilkudziesięciu kilometrów dróg, modernizacja mostów oraz wprowadzenie rozw...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.