Reklama

Wrocławskie Dni Mostowe

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w kolejnej edycji wydarzenia naukowo-technicznego Wrocławskie Dni Mostowe, które odbędzie się 24-25 listopada br., we Wrocławiu.

Wrocławskie Dni Mostowe

Pierwsze dwudziestolecie XXI wieku to okres największego w dziejach Polski rozwoju budownictwa infrastrukturalnego. W tym okresie wybudowaliśmy podstawową sieć autostrad i dróg ekspresowych. Prowadzone są dalsze inwestycje drogowe oraz modernizacja linii kolejowych. W ramach tych inwestycji powstało w Polsce ponad 2000 nowych obiektów mostowych, a polscy inżynierowie opanowali zasady projektowania i budowy nowoczesnych konstrukcji. W Polsce powstały największe w Europie mosty typu ekstradosed, innowacyjne mosty hybrydowe i obiekty z kompozytów. Niemniej jednak w przebiegu niektórych procesów inwestycyjnych zostały wykazane niedostatki w zakresie projektowania czy przestrzegania reżimów technologicznych. W kilku nowych mostach wystąpiły awarie kabli zewnętrznych czy niedoszacowanie nośności. Te i inne czynniki spowodowały, że Organizatorzy Seminarium Naukowo-Technicznego Wrocławskie Dni Mostowe postanowili spotkanie w 2022 poświęcić wyzwaniom jakie stawia się przed inżynierem współczesnego mostownictwa.

Zapraszamy wszystkie środowiska związane z obszarem inżynierii mostowej do aktywnego udziału w tym wydarzeniu, na którym przewidujemy dyskusję nad następującymi zagadnieniami:

– rola administracji centralnej w kreowaniu i kontroli kierunków rozwoju mostownictwa w Polsce,
– potrzeba niezależnej weryfikacji projektów dużych i nietypowych obiektów mostowych,
– rola nadzoru inwestorskiego nad realizacją obiektów mostowych,
– tunele, konieczność w polskiej infrastrukturze drogowej,
– poszukiwanie rozwiązań konstrukcyjnych o dużej trwałości i niskich kosztach utrzymania,
– poszukiwanie rozwiązań konstrukcyjnych o znacznej odporności na działania wojenne i zamachy terrorystyczne,
– zastosowanie kompozytowych materiałów do budowy mostów,
– doskonalenie metod oceny stanu technicznego obiektów mostowych i wykorzystanie do obserwacji stanu technicznego konstrukcji za pomocą systemu kontrolno-pomiarowego (monitoring strukturalny, SHM),
– obiekty inżynierskie typu landmark,
– kierunki badań naukowych w obszarze budownictwa,
– interesujące konstrukcje powstałe w ostatnim czasie w Polsce i na świecie – zalety i wady, blaski i cienie realizacji.

Tradycyjnie Seminarium Wrocławskie Dni Mostowe poprzedzone będzie profilowanymi warsztatami, które w tym roku odbędą się pod hasłem: Materiały kompozytowe w mostownictwie.

Zapraszamy do zapoznania się z załączonym Komunikatem 1 zawierającym szczegółowe informacje dotyczące tematyki oraz warunków uczestnictwa. Jednocześnie zachęcamy do śledzenia aktualnych informacji dotyczących Seminarium, i nie tylko, publikowanych na oficjalnym serwisie www.wdm.pwr.edu.pl

Organizator, jak co roku, dołoży wszelkich starań, aby zagwarantować wysoką jakość tematyczną obrad oraz wysoką wartość merytoryczną. Zapraszam do czynnego udziału i współtworzenia treści Seminarium!

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.