Reklama

Rekultywacja i rewitalizacja Kopalni Wapienia Nielepice – w służbie przyrody i interesów

Kolejnym krokiem, jaki podjęła spółka, było wykreślenie z bilansu zasobów części złoża w granicach terenu objętego zakończoną eksploatacją. Uzasadnieniem była niska jakość wapienia niespełniająca oczekiwań odbiorców. Podejmowane próby zainteresowania wznowieniem eksploatacji przez inne podmioty nie przyniosły rezultatów. Opracowano zatem dodatek rozliczeniowy do dokumentacji geologicznej, który zatwierdzony został decyzją Marszałka Województwa Małopolskiego w marcu 2022 r.

Korekta granicy złoża wapieni Nielepice skutkuje brakiem ograniczeń wynikających z wymogu ochrony złóż i daje możliwość wprowadzenia odpowiednich ustaleń do aktów prawa miejscowego. Korekta granic złoża, jak również zmiana kierunku rekultywacji, uwolniły potencjał inwestycyjny terenu poeksploatacyjnego, stwarzając możliwość atrakcyjnego i oczekiwanego zarówno przez lokalną, jak i przyjezdną społeczność zagospodarowania, którego przykładem jest opisana koncepcja.

Podsumowanie i wnioski

Przedstawiony proces projektowania i realizacji rekultywacji bazującej na koncepcji docelowego zagospodarowania (rewitalizacji) pozwolił na maksymalne wykorzystanie potencjału kamieniołomu oraz zainteresowanie nim okolicznych mieszkańców. Nie zniweczył efektów naturalnej sukcesji, pozostawiając jednocześnie miejsce dla komercyjnego zagospodarowania. Funkcje komercyjne mogą być odpowiedzią na poszukiwanie nietuzinkowych miejsc wypoczynku i rekreacji, co gwarantuje propozycja zachowania atmosfery kamieniołomu.

Dzięki konstruktywnej i otwartej współpracy z przedstawicielami RDLP, Nadleśnictwa Krzeszowice oraz Zespołu Parków Krajobrazowych udało się przeprowadzić procedurę zmiany kierunku i uznania sukcesji naturalnej za wypełnienie obowiązku rekultywacji w kierunku leśnym ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.