Reklama

Rekultywacja i rewitalizacja Kopalni Wapienia Nielepice – w służbie przyrody i interesów

W artykule opisano projektowy i formalno-prawny proces rekultywacji Kopalni Wapienia Nielepice. Wskazano, że określenie zakresu i sposobu rekultywacji na podstawie koncepcji rewitalizacji jest korzystnym dla wszystkich wyjściem poza schemat. Ten zabieg, a także dobra współpraca pozwoliły na pełne wykorzystanie przyrodniczych walorów kamieniołomu oraz wskazanie potencjału dla funkcji komercyjnych i publicznych.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego wprowadziło obowiązek opracowania dokumentacji rekultywacji [obowiązek ten nie ma zastosowania do rekultywacji gruntów w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny na podstawie koncesji udzielonej przez starostę, z wyjątkiem rekultywacji wykonywanej z wykorzystaniem odpadów pochodzących spoza zakładu górniczego (§ 162, ust. 6 Rozporządzenia 2013)]. Dokumentacja rekultywacji zatwierdzona przez kierownika ruchu zakładu górniczego stanowi podstawę realizacji, jak również uznania, obok oględzin w terenie, tego procesu za zakończony. Dokumentacja ma określać kierunek, zakres, sposób i termin wykonania rekultywacji. I tu powstaje pytanie – jak określić zakres i sposób rekultywacji bez wcześniejszego określenia docelowych i adekwatnych do uwarunkowań przedmiotu rekultywacji funkcji? To właśnie wizja rewitalizacji powinna determinować zakres rekultywacji, jak również czynności formalno-prawnych: ustalenie lub zmianę kierunku rekultywacji, przeklasyfikowanie gruntów i ustalenia w dokumentach planistycznych.

Wzorzec takiego postępowania jest przedmiotem artykułu. Dla nieczynnej Kopalni Wapienia Nielepice (Kopalnia Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o., należąca do Grupy TAURON) opracowana została koncepcja rewitalizacji rozumiana jako zagospodarowanie p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.