Reklama

Rekultywacja i rewitalizacja Kopalni Wapienia Nielepice – w służbie przyrody i interesów

W artykule opisano projektowy i formalno-prawny proces rekultywacji Kopalni Wapienia Nielepice. Wskazano, że określenie zakresu i sposobu rekultywacji na podstawie koncepcji rewitalizacji jest korzystnym dla wszystkich wyjściem poza schemat. Ten zabieg, a także dobra współpraca pozwoliły na pełne wykorzystanie przyrodniczych walorów kamieniołomu oraz wskazanie potencjału dla funkcji komercyjnych i publicznych.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego wprowadziło obowiązek opracowania dokumentacji rekultywacji [obowiązek ten nie ma zastosowania do rekultywacji gruntów w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny na podstawie koncesji udzielonej przez starostę, z wyjątkiem rekultywacji wykonywanej z wykorzystaniem odpadów pochodzących spoza zakładu górniczego (§ 162, ust. 6 Rozporządzenia 2013)]. Dokumentacja rekultywacji zatwierdzona przez kierownika ruchu zakładu górniczego stanowi podstawę realizacji, jak również uznania, obok oględzin w terenie, tego procesu za zakończony. Dokumentacja ma określać kierunek, zakres, sposób i termin wykonania rekultywacji. I tu powstaje pytanie – jak określić zakres i sposób rekultywacji bez wcześniejszego określenia docelowych i adekwatnych do uwarunkowań przedmiotu rekultywacji funkcji? To właśnie wizja rewitalizacji powinna determinować zakres rekultywacji, jak również czynności formalno-prawnych: ustalenie lub zmianę kierunku rekultywacji, przeklasyfikowanie gruntów i ustalenia w dokumentach planistycznych.

Wzorzec takiego postępowania jest przedmiotem artykułu. Dla nieczynnej Kopalni Wapienia Nielepice (Kopalnia Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o., należąca do Grupy TAURON) opracowana została koncepcja rewitalizacji rozumiana jako zagospodarowanie p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.