Reklama

Projektowanie dróg w XXI wieku

Michał Latała, Senior BIM Manager w Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Z pewnością żyjemy w czasach mocnej cyfryzacji i digitalizacji wszelkich aspektów naszego życia, nie tylko zawodowego. W budownictwie drogowym również widać zmiany, chociażby poprzez możliwość korzystania z coraz nowocześniejszych oprogramowań do projektowania.

Sama dostępność programów nie wpłynie bezpośrednio na szybkość planowania bądź projektowania drogi. Ważne są inne aspekty. Dzięki programom mamy możliwość wymodelowania drogi w trójwymiarze oraz dodania odpowiednich informacji do modelu w sposób automatyczny. Taki model daje nam naprawdę sporo możliwości. Możemy przykładowo sprawdzić widoczność wymodelowanej drogi. Oczywiście, mamy taką możliwość pod warunkiem, że wymodelowaliśmy wszystkie niezbędne jej elementy, jak np. bariery drogowe, które mogą mieć wpływ na widoczność na drodze. W samym projektowaniu i planowaniu poza narzędziami w postaci programów bardzo ważnym aspektem są biblioteki elementów, których używamy w całym procesie. We wspomnianych bibliotekach przede wszystkim powinny znaleźć się elementy do modelowania, tak, żebyśmy mieli z czego wybierać w momencie samego projektowania. Powinny być uporządkowane, odpowiednio ponazywane, sklasyfikowane. Kolejną rzeczą są dodatkowe informacje, które powinny być przypisane do poszczególnych elementów naszej biblioteki, np. materiał, z którego poszczególne elementy są wykonane, bądź nazwa komponentu.

W bazach danych możemy zawrzeć bardzo szczegółowe informacje, które istotnie wpływają na cały proces modelowania. Czyli to właśnie dokładnie zdefiniowana baza elementów w bibliotece może przyspieszyć proces planowania bądź projektowania drogi. Producenci oprogramowań dostarczają podstawową bazę elementów, opisów, ustawień. Niestety na rynku infrast...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.