Reklama

Piasek – (nie)policzone złoto

Koncesje

W Polsce mamy około 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych, z czego 4 tys. produkują żwiry i piaski. Spośród tych wydobywających piaski większość to kopalnie o powierzchni nieprzekraczającej 2 ha obszaru górniczego, czyli tzw. kopalnie starościańskie. Dla wielu kopalni piasek był do tej pory produktem ubocznym przy produkcji grubszych frakcji żwiru. Sytuacja powoli zmienia się i dochodzi do zubożenia złóż z bogatymi zasobami grubszych frakcji żwirowych. Statystyki wskazują, że średni punkt piaskowy złóż (procentowy udział piasku w całym złożu) wzrasta o 1% rocznie. Piasek zatem powoli staje się dość znaczącym elementem w strategii ekonomicznej kopalni.

Aby można było eksploatować złoże piasku, należy uzyskać koncesję na wydobycie w jednym z 3 organów koncesyjnych. Przedtem należy uzyskać opinię na temat środowiskowych uwarunkowań przedsięwzięcia. Kopalnia odkrywkowa znacząco wpływa na zmiany środowiskowe terenów. Czasami konieczne jest wykonanie pełnego raportu środowiskowego, co znacznie wydłuża okres pozyskiwania koncesji. Jest również znacznie bardziej kosztowny.

Koncesję na wydobycie piasku wydają poszczególne organy koncesyjne:

  • starostwa powiatowe – kopalnie do 2 ha powierzchni; maksymalne wydobycie to 20 tys. m2 w roku kalendarzowym,
  • marszałek województwa – koncesje powyżej 2 ha bez limitu wydobycia (w ramach dokumentacji geologicznej złoża),
  • Ministerstwo Środowiska – koncesje na wydobycie żwirów i piasku z dna Morza Bałtyckiego.

Wykorzystanie i prognozy

Lwią część wydobycia piasków wykorzystuje branża budowlana. Największa ilość to budownictwo infrastrukturalne...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.