Reklama

Monitoring – dokumentowanie oddziaływania robót strzałowych na zabudowania w otoczeniu kopalń odkrywkowych – cz. II

Artykuł jest kontynuacją publikacji, w której omówiono zagadnienia związane z działalnością profilaktyczną kopalń odkrywkowych w zakresie minimalizacji oddziaływania robót strzałowych na zabudowania w otoczeniu.Ważnym elementem tej działalności jest monitorowanie drgań w obiektach budowlanych. W części I (zawartej w wydaniu 4/21) przedstawiono informacje ogólne i procedury analityczne realizowane w systemie Kopalniana Stacja Monitoringu Drgań (KSMD). Na przykładach omówiono korzyści płynące z tak prowadzonego dokumentowania oddziaływania robót z użyciem MW. W części II przedstawiono problematykę oddziaływania na obiekty drgań wzbudzanych w źródłach niezwiązanych z robotami strzałowymi. Często skutki takich oddziaływań przypisywane są kopalniom odkrywkowym.

Wnajnowszym modelu Kopalnianej Stacji Monitoringu Drgań (KSMD-APN) w roku 2012 wprowadzono pełną automatykę pomiaru i transmisji danych. Dane pomiarowe, w postaci pełnych zapisów drgań, gromadzone są na serwerze, co eliminuje konieczność obsługi samych stacji pomiarowych i dlatego w wielu przypadkach pozostają one w stanie czuwania przez 24 godziny na dobę. W efekcie dane te dotyczą nie tylko drgań od robót strzałowych, ale również rejestracji od innych źródeł, które mogą generować drgania. W bazie wyników łatwo jest wskazać oddziaływania przypadkowe (np. ruch mieszkańców, ruch drogowy, ruch kolejowy i inne) przez analizę zapisu drgań – godzina wystąpienia zdarzenia czy czas trwania i kształt zapisu drgań. Kopalnie odkrywkowe prowadzą roboty strzałowe w określonych w planie ruchu godzinach i dlatego wystąpienie zdarzeń w innych porach skłania do podjęcia czynności sprawdzających i identyfikujących źródło drgań.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.