Reklama

Nowoczesny most we Wronkach

We Wronkach w miejscu starego obiektu powstał nowoczesny most nad Wartą. Przy budowie zastosowano lekką, stalową konstrukcję ustroju nośnego, co pozwoliło skrócić czas budowy z 22 do 16 miesięcy.

Most powstał w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie”, który jest częścią Krajowego Programu Kolejowego. Zamawiającym były PKP PLK SA, a wykonawcą była firma Budimex, której zadaniem było przebudowanie układów torowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na linii kolejowej E59 odcinek Rokietnica – Wronki. Most znajduje się w km 52,460. Prace rozpoczęły się 15.09.2018 r. Wartość zadania to ok. 31 mln zł netto. Wykonawcą konstrukcji stalowej była firma Mostostal Kraków SA, za projekt odpowiadała firma GTI Design, a za projekt posadowienia – firma Keller Polska Sp. z o.o.

Konstrukcja

Most ma 193 m długości i 12,2 m szerokości. Jego konstrukcja składa się z trzech przęseł o długościach: 52, 86 i 52 m. Ustrój nośny jest stalowy, jednodźwigarowy, zespolony z żelbetowym korytem balastowym. Wysokość przeprawy pod przęsłem nurtowym to prawie 5 m. Do budowy mostu zużyto ok. 1000 t stali. Konstrukcja nowego mostu była lekka, dlatego można było wykonać montaż bez budowania podpór tymczasowych w rzece. Przyczółki nowego obiektu wybudowano na częściowo wyburzonych przyczółkach starej przeprawy, co w przypadku tak dużych mostów jest bardzo rzadko spotykanym rozwiązaniem.

Nowy projekt

Podczas weryfikacji gabarytów podpór istniejącego mostu stwierdzono, że istniejące podpory są dużo większe od założonych w projekcie i pozostają w kolizji z zaprojektowanymi podporami. Dla z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Komentarz firmy

Posadowienie filarów nowo projektowanego mostu kolejowego na linii kolejowej E59 stanowiło nie lada wyzwanie geotechniczne oraz logistyczne. Założenie było takie, że wszystkie roboty palowe wykonamy pod istniejącymi przęsłami mostu kolejowego, po których uczęszczały pociągi. Do dyspozycji mieliśmy ok. 8 m wolnej przestrzeni pomiędzy przęsłem a platformą roboczą. Już w trakcie samych starań o zdobycie projektu okazało się, że niewiele jest firm, które są w stanie podjąć się tak karkołomnego zadania. Wymagania zamawiającego oraz projektanta obiektu były jasno sprecyzowane, a zarazem trudne do zrealizowania. W trakcie przygotowywania kolejnych koncepcji posadowienia podpór kolejno wykluczaliśmy możliwe technologie palowe, które nie były wstanie spełnić wymagań projektowych co do maksymalnego osiadania lub zostały zdyskwalifikowane ze względu na panujące warunki gruntowe. Aby sprostać tym wymaganiom, stworzyliśmy rozwiązanie hybrydowe: pale wiercone CFA średnicy 1000 mm oraz kolumny jet grouting tej samej średnicy, długości 18 m, zbrojone na pełnej długości. W przypadku tych dwóch technologii pale oraz kolumny musiały zostać wykonane pod kątem, tak aby stanowiły podparcie środkowej części fundamentu podpory. Dużym osiągnięciem była instalacja zbrojenia długości 18 m; w palach CFA był to kosz zbrojeniowy, natomiast w kolumnach jet-grouting za zbrojenie posłużyły kształtowniki stalowe HEB 300 długości 18 m.

Dawid Wichłacz, Kierownik Projektu, Keller Polska

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.