Reklama

Kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13

Kierowcy mogą ominąć podszczecińskie miejscowości Przecław i Warzymice nowym przebiegiem drogi krajowej nr 13. To pierwszy etap zmian na tej trasie. GDDKiA przygotowuje przetarg na realizację II etapu tej obwodnicy oraz obwodnicy Kołbaskowa. W efekcie powstanie nowy przebieg DK13 od Szczecina do granicy polsko-niemieckiej w Rosówku.

Inwestycja oddana przed terminem

Umowę na realizację inwestycji o wartości 85,9 mln zł podpisaliśmy z firmą Budimex w marcu 2021 roku z terminem oddania do ruchu na koniec marca 2024. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) była już uzyskana, wykonawca musiał natomiast przygotować projekty wykonawcze. Roboty ruszyły w połowie 2021 roku. Prace przebiegały sprawnie. W ramach inwestycji powstały dwa wiadukty nad obwodnicą, węzeł drogowy Przecław oraz przepusty. W maju tego roku zakończono wykonywanie nawierzchni i ruszyły roboty wykończeniowe. Odpowiednie tempo realizacji prac pozwoliło na oddanie drogi pół roku przed terminem kontraktowym.

Dwie jezdnie obwodnicy klasy GP

Obwodnica Przecławia i Warzymic jest dwujezdniową drogą klasy GP (główna o ruchu przyśpieszonym) o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Każda jezdnia posiada pobocze utwardzone o szerokości 1,5 m. W ramach inwestycji powstały dwa wiadukty drogowe nad obwodnicą, na węźle drogowym Przecław oraz w ciągu drogi lokalnej Kurów – Przecław. Na południowym końcu obwodnicy powstało rondo na połączeniu z dotychczasowym przebiegiem DK13. Obwodnica jest wygrodzona od otaczającego terenu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami trasą można poruszać się z prędkością 100 km/h. Na obwodnicy jest zakaz ruchu rowerów i pojazdów wolnobieżnych oraz pieszych.  

źródło i fot.: GDDKiA

Przeczytaj również: Podpisano umowę na projekt rozbudowy A2

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.