Reklama

Hydrofobowe spoiwa hydrauliczne przeznaczone dla budownictwa drogowego

W artykule przedstawiono wyniki badań hydraulicznych spoiw drogowych o właściwościach hydrofobowych. Wyniki badań tych spoiw porównano z wynikami badań „zwykłych” hydraulicznych spoiw drogowych, tj. bez dodatkowych właściwości hydrofobowych. Badania porównawcze wykazały, że hydrauliczne spoiwa drogowe o właściwościach hydrofobowych bardzo dobrze zabezpieczają konstrukcję przed wilgocią, w porównaniu do zwykłych hydraulicznych spoiw drogowych.

Specjalne właściwości spoiw hydrofobowych zapobiegają przemieszczaniu się wody i rozpuszczonych w niej związków chemicznych w obiekcie wykonanym z użyciem tego spoiwa, zabezpieczając tym samym przed ich migracją do dalszych części konstrukcji. Takie właściwości spoiwa są szczególnie ważne i bardzo przydatne w przypadku wykonawstwa dróg i autostrad biegnących na terenach upraw rolnych, w pobliżu zakładów chemicznych, oczyszczalni ścieków oraz składowisk z odpadami, gdzie należy się spodziewać oddziaływań niebezpiecznych związków chemicznych oraz negatywnego wpływu związków chemicznych pochodzących z nawozów rolniczych, o działaniu obniżającym trwałość konstrukcji. Dodatek hydrofobowy wpływa na obniżenie wytrzymałości na ściskanie hydraulicznych spoiw drogowych. Kształtowanie wytrzymałości i utrzymanie odpowiedniej klasy tych spoiw zapewnia odpowiednio większa ilość cementu w spoiwie.

Tab. 1. Wymagania dla hydraulicznych spoiw drogowych szybkowiążących wg PN-EN 13282-1 [6]

Obecnie budownictwo komunikacyjne jest jednym...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.