Geosyntetyki w budownictwie – podział, funkcje i charakterystyka

W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę materiałów geosyntetycznych. Opisano skład chemiczny geosyntetyków wytwarzanych z różnych polimerów. W oparciu o aktualnie obowiązujące normy przeanalizowano geosyntetyki pod kątem ich klasyfikacji i funkcji pełnionej w gruncie.

Materiały geosyntetyczne wykorzystywane są w budownictwie od końca lat sześćdziesiątych XX wieku [1]. Materiały te ułatwiają wzmocnienie, posadowienie, zabezpieczenie czy renowację obiektów budowlanych. Stosuje się je w szerokim zakresie w budownictwie drogowym, wodnym i tradycyjnym oraz przy budowie lub rekultywacji składowisk odpadów. Technologia stosowania geosyntetyków zapewnia krótszy czas wykonania, większą oszczędność finansową, redukując koszty inwestycji oraz eksploatacji. Wykorzystanie tych materiałów w budownictwie poza wieloma korzystnymi właściwościami, które posiadają, szerokimi możliwościami i oszczędnością ma również korzystny wpływ na środowisko. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań z zastosowaniem geosyntetyków pozwala na ograniczenie szkodliwych ilości emisji dwutlenku węgla do atmosfery [2]. W Polsce geosyntetyki w budownictwie wprowadzono nieco później niż w krajach Europy Zachodniej. Oznacza to, że popularność i zastosowanie tych materiałów w naszym kraju stale rośnie oraz z czasem wykorzystuje się je w coraz większych, bardziej skomplikowanych pod względem geotechnicznym obiektach.

Rodzaje polimerów oraz dodatków używanych do wytwarzania geosyntetyków

Rys. 1. Podział wyrobów geosynt...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Małgorzata Ostrowska: W mojej pracy kieruję się służbą publiczną, mając na celu dobre zarządzanie drogami

Małgorzata Ostrowska, Dyrektorka ZDP Ostróda, Przewodnicząca Konwentu Dyrektorów Zarządów Dróg Powiatowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” mówi o wyzwaniach stojących przed zarządcami dróg powiatowych. Podkreśla znaczenie modernizacji infrastruktury, rosnących kosztów utrzymania oraz konieczności wdraż...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.