Reklama

Rola geosyntetyków w budownictwie drogowym

Geotkaniny, geosiatki i georuszty zgodnie z klasyfikacją PN-EN 13249:2014-03 [2] są zaliczane do grupy „geoteksylia i wyroby pokrewne”. Każdy z nich cechuje się odmiennymi właściwościami oraz zupełnie innym mechanizmem współpracy z gruntem [2]. Materiały te cały czas są modernizowane i unowocześniane w wielu dziedzinach inżynierii lądowej, w tym w konstrukcjach drogowych.

Geosyntetyki mają różne cechy fizyczne i mechaniczne oraz różne charakterystyki cech mechanicznych, technicznych i ekonomicznych, które są odpowiednie dla różnych projektów budowlanych. Zastosowanie materiałów geosyntetycznych może wnieść cenny i znaczący wkład w środowisko naturalne oraz optymalizację kosztów utrzymania projektu o długoterminowym czasie użytkowania. Rozwiązania geosyntetyczne wpisują się w wiele celów zrównoważonego rozwoju ONZ [1].

Zastosowanie

Geosyntetyki w budownictwie infrastrukturalnym główne stosuje się jako warstwę separacyjną oraz zbrojenie – głównie warstw kruszywa układanych na słabym podłożu, zbrojenie podstawy nasypu wznoszonego na gruntach słabonośnych oraz grunt zbrojony – budowa stromych skarp i konstrukcji oporowych. Ponadto geosyntetyki mogą zostać również zastosowane w warstwach asfaltowych w celu wzmocnienia i przeciwdziałania spękaniom lub w celu zwiększenia trwałości zmęczeniowej nowych warstw asfaltowych. Należy jednak podkreślić, że materiał geosynetyczny będzie spełniał zakładaną funkcję wyłącznie wtedy, gdy zostaną odpowiednio określone wymagania materiałowe, tzn. przede wszystkim zostaną prawidłowo dobrane właściwości, z uwzględnieniem potencjalnego zastosowania oraz występujących warunków lokalnych [4].

Warto nadmienić, że zastosowanie geosyntetyków do poprawy stabilizacji linii drogowej zapewnia w sposób pośr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.