Reklama

Projektowanie dróg w XXI wieku

Waldemar Królikowski, dyrektor ZDW w Olsztynie

Współczesne programy ułatwiające obliczenia i proces rysowania rysunków zdecydowanie są narzędziami skracającymi czas, jaki projektant musi poświęcić na stworzenie projektu, tzn. na jego część techniczną. Gdybym jednak miał porównać dzisiejszy proces projektowy do czasów, nie tak zamierzchłych, choć odległych, gdzie każdy rysunek wymagał żmudnej pracy projektanta, a obliczenia prowadziło się na kalkulatorze, to muszę powiedzieć, że jednak to dziś stworzenie projektu, który spełniałby oczekiwania zamawiającego, a potem użytkowników jest zdecydowanie trudniejsze. Wynika to przede wszystkim z liczby uwarunkowań, jakie projektant musi wziąć pod uwagę, tworząc swój projekt. Chociażby uwarunkowania środowiskowe, wymagana liczba szczegółów w opracowaniu czy też stworzenie oddzielnej książki wymagań dla poszczególnych elementów projektu. Projekty dwadzieścia parę lat temu ograniczały się do kilkudziesięciu stron opisu i rysunków. Dzisiaj opracowania trzeba wozić samochodami dostawczymi.

Te nowoczesne narzędzia-programy ułatwiające projektowanie niosą ze sobą pokusę, aby cały projekt wykonać zza biurka, nie będąc w terenie, opierając się na cyfrowych mapach i nie konfrontować ich z terenem. Ta pokusa to chyba najczęstszy powód złych projektów, to jest takich, które zawierają dużo błędów, są źle wycenione i są źródłem wielu konfliktów przy ich realizacji.

Gdybym miał odpowiedzieć na to postawione pytanie, będące zagadnieniem forum, to jako zarządca infrastruktury uważam, że należy przede wszystkim wiedzieć, jakie problemy projekt powinien rozwiązać i mieć świadomość, przez jaki czas zrealizowany projekt powinien funkcjonować, zapewniając bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowników. Wówczas, jeśli wszyscy uczestnicy procesu powstawania pro...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.