Reklama

O obliczeniach dynamicznych konstrukcji mostowych

W artykule przedstawiono przykłady analiz dynamicznych i ich efektów dotyczące kilku obiektów mostowych z praktyki zawodowej autora.

Projektowanie obiektów mostowych opiera się w głównej mierze na obliczeniach statycznych, w których efekty dynamiczne związane z ruchem pojazdów lub pieszych są uwzględniane w sposób przybliżony za pomocą tzw. współczynników dynamicznych. W niektórych jednak przypadkach – w szczególności dotyczy to mostów kolejowych na liniach dużych prędkości lub lekkich kładek dla pieszych – zakres obliczeń projektowych należy uzupełnić o analizy dynamiczne.

Obliczenia dynamiczne konstrukcji mostowych, wykonywane na etapie prac projektowych nowych obiektów, obejmują dwa zasadnicze zagadnienia:

  • analizę modalną, polegającą na wyznaczeniu parametrów dynamicznych ustroju takich jak częstotliwości i formy drgań własnych lub współczynników tłumienia w celu wstępnej oceny zachowania się konstrukcji pod obciążeniem dynamicznym w aspekcie możliwości wzbudzenia stanów rezonansowych lub pogorszenia komfortu użytkowania.
  • analizę czasową (time-step), polegającą na określeniu (wyznaczeniu) odpowiedzi (reakcji) konstrukcji na zadane zmienne w czasie obciążenie dynamiczne (wymuszające) na drodze rozwiązania różniczkowego równania ruchu sprowadzonego do postaci dyskretnej.
MOSTY_2_24_Radoslaw_Oleszek_OBLICZENIA_DYNAMICZNYCH_KONSTRUKCJI_RYS_1Rys. 1. Przykład wyznaczenia podstawowych form modalnych i odpowiadających i...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.