Reklama

Paweł Podsiadło: O nowoczesnym zarządzaniu w czasach pandemii

Koronawirus to na pewno duże zagrożenie dla prowadzenia firmy w tym czasie – nie tylko ze względu na kwestie zdrowotne, ale także biznesowe. Nierzadko jest jednak tak, że zagrożenia tworzą nowe szanse. Jakie szanse widzi Pan dla branży kruszyw? W jaki sposób właściciele, zarządzający kopalniami mogą wykorzystać pandemię? Czy mogą coś dzięki niej jednak zyskać?

Paweł Podsiadło: Wymieniłbym tutaj dwa kierunki. Pierwszy to ten, o którym już wspomniałem, tj. stymulowanie gospodarki poprzez inwestycje budowlane i zapowiedzi rządu o kolejnych planach. Na tym zyska cała branża. Drugim kierunkiem są zmiany wewnątrz kopalń. Każdy kryzys jest czynnikiem mobilizującym, wywołującym pewne zmiany, do których w czasie kryzysu ludzie są nastawieni bardziej przychylnie. Weźmy dla przykładu ograniczenia czasu pracy i zmniejszenie wynagrodzeń, jak to miało miejsce w innych branżach (np. automotive) – nikt tego nie chciał, ale taką mamy sytuację. W kopalniach w związku z kryzysem pojawiają się zagrożenia dla funkcjonowania, które mobilizują pracowników i jest to dobry moment, aby zaplanować i wprowadzić zmiany organizacyjne, skupić się na kosztach i eliminowaniu marnotrawstwa. Zmiany, które wcześniej, tj. przed pandemią, budziłyby znaczny opór, w obecnej sytuacji będą łatwiejsze do wprowadzenia. W metodologii zarządzania zmianą jednym z elementów jest kreowanie kryzysów (oczywiście w skali mikro). COVID-19 jest takim czynnikiem, który możemy wykorzystać do zmiany.

Optymalizacja to temat, który pojawia się w każdym biznesie. Górnictwo jednak jest branżą, w której trudno wprowadza się zmiany. W jaki sposób można łagodnie przeprowadzić proces optymalizacji, który będzie miał wpływ na działalność zakładu?

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wymagania muszą spełnić plany ruchu kopalń odkrywkowych przed ich zatwierdzeniem przez WUG? Piotr Litwa: W działalności górniczej istnieje ściśle określone pojęcie „Planu ruchu zakładu”. Jest to opracowany przez przedsiębiorcę i zatwierdzony przez właściwego miejscowo dyrektora OUG dokument, na podstawie którego prowadzony jest ruch zakład...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.