Reklama

VII Forum Dróg Publicznych „Budowa, remont oraz utrzymanie lokalnej infrastruktury drogowej”

W dniach 7–9 kwietnia 2025 roku w Olsztynie odbyło się VII Forum Dróg Publicznych – Budowa, remont oraz utrzymanie lokalnej infrastruktury drogowej, które zgromadziło przedstawicieli samorządów, ekspertów z branży drogowej, reprezentantów firm wykonawczych, projektowych oraz usługowych. Wydarzenie, organizowane cyklicznie, stanowi platformę wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie nowoczesnych rozwiązań w infrastrukturze drogowej.

Partnerami Forum były firmy: ORLEN Asfalt (partner złoty), UNIMOT Bitumen (partner srebrny), Arbena, Colas Polska, Elektromontaż Rzeszów, Emul-King, Lehmann + Partner Polska, Optem, Ozamet, PrOWERk, Rettenmaier Polska, S&P Polska, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego oraz Tensar Polska.

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonała Anna Górska-Zychla, redaktorka zarządzająca czasopismami Magazyn Autostrady, Mosty oraz Drogi Publiczne. Po powitaniu uczestników głos zabrali: Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, oraz Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, przewodniczący Konwentu Dyrektorów Zarządów Dróg Wojewódzkich oraz Wiceprezes Zarządu Polskiego Kongresu Drogowego.

W Bloku I omówiono tematy związane z projektowaniem, budową i przebudową lokalnej infrastruktury drogowej, który poprowadził Piotr Koźlarek z firmy TPA. Wprowadził zgromadzonych w tematykę nowoczesnych rozwiązań technicznych stosowanych na poziomie lokalnym. Jako pierwszy wystąpił Dominik Małasiewicz ze Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego, prezentując zastosowanie mleczka wapiennego w zabezpieczaniu warstwy sczepnej. Następnie Przemysław Ostrowski z ORLEN Asfalt omówił wyzwania i możliwości, jakie niosą za sobą technologie utrzymaniowe dla dróg samorządowych. W dalszej części Paweł Zagrodnik z COLAS Polska zaprezentował innowacyjne produkty tej firmy, a Waldemar Kulesz z Optem przybliżył temat bezobsługowych mostów kompozytowych oraz prefabrykowanych konstrukcji w systemach optemARCH i optemFRAME. Po krótkiej dyskusji uczestnicy udali się na przerwę kawową.

Blok II pt. „Materiały i surowce. Wpływ jakości stosowanych produktów na trwałość dróg” moderowała Agnieszka Kędzierska z firmy Rettenmaier Polska. Kamila Kornacka z Tensar Polska mówiła o stabilizacji kruszywa i optymalizacji nawierzchni z użyciem nowoczesnych georusztów Tensar InterAx. Paweł Klimaszewski z TPA przedstawił ekologiczne podejście do budowy dróg poprzez wykorzystanie gumy z recyklingu opon samochodowych. Z kolei Wiesław Kufel z firmy Emul-King omówił wpływ taśm bitumicznych na trwałość infrastruktury drogowej. Po krótkiej dyskusji uczestnicy udali się na wspólny obiad.

Po południu odbył się Blok III poświęcony bezpieczeństwu na drogach samorządowych. Podczas bloku prowadzonego przez doświadczonego moderatora – Zbigniewa Tabora, Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, Pan Mariusz Grzesica z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego omówił problemy w zarządzaniu ruchem i rolę publicznych systemów informacji. Dawid Latała z Elektromontażu Rzeszów przedstawił temat Bezpiecznych Punktów Oświetleniowych, akcentując aktualne wymagania techniczne i przykłady ich realizacji. Jacek Pasikowski z firmy PrOWERk zaprezentował rozwiązania w zakresie zabezpieczeń ścieżek pieszo-rowerowych. Wypowiedzi zakończyły się ożywioną dyskusją, a następnie uczestnicy wzięli udział w przerwie kawowej.

Blok IV, moderowany przez Wojciecha Sorociaka z Politechniki Śląskiej i firmy ORLEN Asfalt, poświęcony był nawierzchniom drogowym i ich dopasowaniu do warunków regionalnych. Jako pierwsza wystąpiła Agnieszka Kędzierska z Rettenmaier Polska, która omówiła trwałe nawierzchnie asfaltowe typu SMA i SMA16JENA. Następnie Zbigniew Tabor z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, zaprezentował ocenę jakości robót drogowych na podstawie kontroli NIK oraz przedstawił propozycje nowych wytycznych dla dróg samorządowych. Piotr Koźlarek z TPA zaprezentował możliwości zastosowania jednowarstwowych nawierzchni AC Duopawe. Po sesji odbyła się krótka dyskusja, a dzień merytoryczny zakończył pokaz działania suszarki odrzutowej firmy Zirocco.

W środę, po porannej przerwie kawowej, rozpoczęto Blok V pt. „Rozwiązania technologiczne. Innowacje i wdrożenia – na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym”, prowadzony przez Pawła Klimaszewskiego z firmy TPA. Szymon Węgliński z Politechniki Poznańskiej omówił istotne aspekty geotechniczne z punktu widzenia inspektorów nadzoru, projektantów i inwestorów samorządowych. Następnie Bartłomiej Zduńczyk z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie zaprezentował szczegóły rozbudowy DW 527 oraz połączeń z drogami ekspresowymi S51 i S16. Damian Łokaj przedstawił współczesne paradygmaty inwestycji drogowych. Po zakończeniu prezentacji odbyła się dyskusja.

Ostatni punkt programu stanowił Blok VI pt. „Administracja drogowa XXI wieku”, Moderatorem sesji był Mariusz Grzesica z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Jako pierwszy głos zabrał Piotr Żółtowski z YLE Inżynierowie, który omówił dylematy wyboru między wiaduktami a tunelami jako sposobami na eliminację przejazdów w poziomie szyn. Następnie Konrad Różowicz z kancelarii Ziemski & Partners zaprezentował temat zielonych zamówień publicznych w sektorze drogownictwa. Ostatni referat wygłosił Tomasz Żuchowski, ekspert z wieloletnim doświadczeniem, który nakreślił główne wyzwania, z jakimi branża drogowa będzie musiała się mierzyć w nadchodzących latach.

Po zakończeniu ostatniego bloku i krótkiej dyskusji uczestnicy udali się na wspólny obiad, który oficjalnie zakończył VII Forum Dróg Publicznych.

Dziękujemy za udział!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom, moderatorom i partnerom wydarzenia za aktywny udział, zaangażowanie i wymianę doświadczeń. Mamy nadzieję, że Forum było inspirującą przestrzenią do nawiązywania współpracy i pogłębiania wiedzy. Do zobaczenia podczas kolejnej edycji!

Przejdź na stronę wydarzenia, na której już niedługo pojawią się szczegółowe informacje dotyczące VIII edycji Forum! – https://forumdrogpublicznych.pl/

Galeria

Wywiady

Marcin Skrobisz: Dyrektor egzekwuje przestrzeganie przepisów, rozumiejąc jednocześnie realia prowadzenia kopalń

Marcin Skrobisz, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” przedstawia swoją wizję nowoczesnego nadzoru górniczego, który łączy profesjonalizm z otwartością na dialog z branżą, i wskazuje, że kluczowe jest nie tylko egzekwowanie przepisów, ale także wspieranie przedsiębiorców w działaniach na r...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.