Reklama

infraBIM 2023 V4 Expo & Multi-Conference

W dniach 23-25 maja 2023 roku na kampusie Politechniki Krakowskiej odbyła się piąta edycja infraBIM V4 Expo & Multi-Conference. Od kilku lat jest to najważniejsze wydarzenie dotyczące cyfryzacji branży budowlanej w Europie Środkowo-Wschodniej. Głównym organizatorem była fundacja Europejskie Centrum Cyfryzacji BIM (EccBIM), która współpracuje ze swoim operatorem, czyli zespołem infraTEAM. W tym roku, współorganizacji podjęła się również Politechnika Krakowska (PK).

Z powodu pandemii, dwie ostatnie edycje infraBIM 2020 i 2021 mogły być obserwowane tylko na ekranach monitorów. Choć i tak było to w formie dynamicznej transmisji realizowanej w profesjonalnym studio. W tym roku organizatorzy wrócili nie tylko do wersji na żywo, ale też do Krakowa. Organizatorzy powrócili również do pomysłu sprzed pandemii, aby zmienić formułę całego wydarzenia na wystawę połączoną z obradami, czyli expo i multi-konferencję. Prowadzenie sesji plenarnych i moderowanie paneli dyskusyjnych wzięli na siebie Prezes Dariusz Kasznia (EccBIM) oraz prof. Marek Salamak (Politechnika Śląska).

Podczas infraBIM 2023 wydano prawie 500 biletów uczestnictwa. Na kilku kluczowych sesjach zainteresowanie wśród słuchaczy było tak wielkie, że nawet na największej auli zaczynało brakować wolnych miejsc. W dalszym ciągu utrzymuje się też międzynarodowa ranga tego wydarzenia. Ponad 20 osób reprezentowało 15 krajów świata. Nie tylko z Grupy V4, ale również ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i południa Europy, czy nawet Azji i Ameryki.

W sesji otwarcia wystąpili kolejno: prof. Andrzej Szarata (JM Rektor PK), Generalny Dyrektor Tomasz Żuchowski (GDDKiA), Prezes Hubert Nowak (Urząd Zamówień Publicznych) oraz Wiktor Piwkowski, który wypowiadał się w imieniu Kongresu Budownictwa Polskiego. Bezpośrednio po otwarciu rozpoczęła się sesja poświęcona problemom implementacji BIM w Polsce, którą zakończył panel dyskusyjny BIM Hyde Park tradycyjnie realizowany wspólnie z przedstawicielami Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Oprócz wspomnianych już UZP i GDDKiA zaprezentowane były też aktywności członków Komitetu Cyfryzacji Drogownictwa i Mostownictwa, który powołany został przez Ministra Infrastruktury oraz Grupy Roboczej ds. BIM utworzonej z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Przez trzy dni wysłuchać można było 40 prelekcji w sesjach plenarnych, wziąć udział w prawie 10 warsztatach oraz uczestniczyć w dwóch panelach dyskusyjnych. W skrócie tematyka obejmowała takie zagadnienia jak:

  • Implementacja BIM w Polsce.

  • Mega projekty, czyli kompleksowy BIM w CPK.

  • Projekty pilotażowe i badawcze związane z BIM.

  • Infrastrukturalny proces inwestycyjny z użyciem cyfrowych narzędzi.

  • Platformy wymiany danych CDE.

  • Harmonogramy i kosztorysy, czyli BIM 4D/5D.

  • Cyfrowe bliźniaki, czyli Digital Twins.

  • VDC, czyli wirtualne projektowanie i budowa.

  • GIS i techniki rekonstrukcji 3D.

Równolegle z obradami i wystawą odbywały się gry i konkursy. Podczas tzw. grywalizacji, którą opracował partner Strategiczny Arkance Systems, uczestnicy przemieszczali się między stanowiskami zamkniętej i otwartej strefy expo. W ten sposób mogli zapoznać się z maszynami i narzędziami, jakie wykorzystywane są w infrastrukturalnym procesie inwestycyjnym, który zarządzany jest już w sposób cyfrowy. Do tego pokazywane były skanery laserowe i drony, a wszystko zintegrowane w całość było niemal wstępem do autonomicznego placu budowy przyszłości.

Studenckie Koło Naukowe PYLON z Politechniki Śląskiej zorganizowało swój cykliczny konkurs mostów z makaronu, czyli Food Bridge. Rywalizowało ze sobą osiem trzyosobowych zespołów z uczelni technicznych w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Szczecinie i Warszawie. Pierwszy dzień przeznaczony był na budowanie modeli mostów, do czego studenci wykorzystywali makaron spaghetti i pistolety klejowe.

Lista honorowych patronów i partnerów jest bardzo długa, dlatego tutaj ograniczono ją tylko do instytucji centralnych: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Urząd Zamówień Publicznych, Centralny Port Komunikacyjny. Podziękowania należy też złożyć Panu Prezydentowi Miasta Krakowa.

Partnerzy podzieleni byli wg statusu zaangażowania, a było to prawie 30 podmiotów reprezentujących producentów oprogramowania, dostawców technologii, wykonawców i projektantów I tak, strategicznym byli: Arkance Systems, Sitech, Bergerat Monnoyeur; platynowym: Bentley Systems, Fluor, CADmost; złotymi: Mostostal Warszawa, Cemex, Geotronics, Strabag. Oprócz tego było jeszcze kilkunastu partnerów srebrnych i niższego statusu. Strategicznym partnerem medialnym było NBI Media wydające czasopismo Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne, a technicznym StormCode.

Szczegółowe informacje na temat infraBIM 2023 V4 Expo & Multi-Conference, a także materiały archiwalne znaleźć można na stronie internetowej www.infraBIM.info oraz na kanale https://www.youtube.com/c/infraSTUDIO.

prof. dr hab. inż. Marek Salamak

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.