Reklama

Asfalt LOTOSU redukujący smog ma trafić na drogę w pow. ostródzkim

LOTOS Asfalt i Samorząd Powiatu Ostródzkiego chcą zbudować doświadczalny odcinek drogi z asfaltem redukującym smog. 7 października br. podpisano w tej sprawie list intencyjny. Innowacyjny produkt jest przedmiotem badań projektu „Ekologiczne asfalty”, który spółka realizuje wspólnie z Politechniką Gdańską. Obecnie na rynku nie ma nawierzchni drogowej z taką funkcjonalnością.

Projekt „Ekologiczne asfalty” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jego wartość to ponad 5 mln zł. Powstał w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach.

Celem projektu jest stworzenie innowacyjnej nawierzchni drogowej, która pozwoli na redukcję zanieczyszczeń atmosferycznych w obszarze pasa drogowego. W szczególności ma to dotyczyć ograniczenia stężenia toksycznych i szkodliwych substancji, zawartych w spalinach pojazdów, m.in. benzo(a)pirenu, tlenku azotu (NOx) oraz lotnych związków organicznych, których emisja wynika z dużego natężenia ruchu pojazdów i innych źródeł zanieczyszczeń, np. pieców w sezonie grzewczym.

Innowacyjna nawierzchnia już w 2022 r.

Jeśli badania laboratoryjne potwierdzą skuteczność przyjętych założeń, już w 2022 r. w Kajkowie k. Ostródy, na infrastrukturze udostępnionej przez Zarząd Dróg Powiatowych w Ostródzie, powstanie odcinek doświadczalny z inno...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.