Wybrano ofertę w przetargu na realizację S12

Najkorzystniejszą ofertę na realizację 14,4-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy złożyła firma Budimex. Wartość oferty to około 452 mln zł. Przy braku odwołań od dokonanego wyboru oraz po otrzymaniu pozytywnej opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będzie podpisanie umowy.

Wybrano ofertę w przetargu na realizację S12

O inwestycji

Docelowo, droga ekspresowa będzie posiadała dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach w układzie 2+2. Zostanie poprowadzona nowym śladem poza istniejącym pasem drogowym drogi krajowej nr 12, przez tereny rolne i leśne (z małym udziałem gruntów budowlanych).

Inwestycja ma na celu poprawę przepustowości układu komunikacyjnego w tym również wyeliminowanie ruchu tranzytowego z miejscowości, przez które przechodzi obecna DK12. Realizacja drogi ekspresowej poprawi warunki ruchu, bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników dróg, a także warunki środowiskowe dla mieszkańców w sąsiedztwie istniejącej DK12. 

W ramach zadania zaplanowano budowę trzech węzłów drogowych: Gielniów na powiązaniu drogi ekspresowej S12 z drogą wojewódzką nr 728 i DK12, Przysucha na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 727 oraz Wieniawa na powiązaniu z DK12, która docelowo stanie się drogą wojewódzką. W ramach inwestycji przewidziano budowę na 35 wiaduktów drogowych w tym jeden obiekt mostowy nad rz. Jabłonicą. 

S12 kluczowe połączenie

Droga ekspresowa S12 stanie się w przyszłości najkrótszym szlakiem z centrum kraju, przez Sulejów, Opoczno, Radom do Lublina i Chełma. Ułatwi podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a tym samym krajami Unii Europejskiej i Ukrainy. Początek drogi będzie się znajdował u zbiegu z autostradą A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec na przejściu granicznym w Dorohusku. Można już korzystać z blisko 94 km S12 w woj. lubelskim, od Puław do Piask, a w realizacji jest 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą. 

źródło i fot. GDDKiA

Przeczytaj również: Rusza realizacja S19 na północ od Białegostoku

Wywiady

Cezary Garczarczyk: Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego to nadrzędny cel, którym się kieruję

Cezary Garczarczyk, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Będzinie, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” opowiada o swojej motywacji do pracy związanej z infrastrukturą drogową oraz strategiach, jakie stosuje w zarządzaniu nimi. Podkreśla, że inwestycje drogowe muszą być skoncentrowane na potrzebach społeczności lokalnej, a angażowanie mieszka...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.