Wybrane zagadnienia odwodnienia dróg i ulic

W artykule opisano kwestie problemów technicznych związanych z odwodnieniem powierzchniowym z uwzględnieniem wielkości spływu. Autor przedstawia również aspekty, od których jest uzależniona sprawność systemu odwodnienia.

Zadaniem systemu odwodnienia powierzchniowego jest przejęcie i odprowadzenie do odbiornika wód opadowych z powierzchni komunikacyjnych, jak i wód spływających z przyległego terenu (zlewni terenowych) do drogi. W przypadku wód przenikających z gruntu do konstrukcji drogi, sączeń na skarpach, przejęciem tych wód zajmuje się system odwodnienia wgłębnego − drenaż płytki i głęboki.

W artykule poruszono część problemów technicznych związanych z odwodnieniem powierzchniowym, zwłaszcza z uwzględnieniem wiarygodnej wielkości spływu. Sprawność systemu odwodnienia jest uzależniona od rodzaju odwadnianej powierzchni oraz wpływu na bezpieczeństwo ruchu nieodprowadzonej wody do sytemu. Podane w tab. 1 prawdopodobieństwa pojawienia się deszczu należy uwzględniać przy rozmieszczeniu elementów odprowadzających wodę opadową. Jednak przy wymiarowaniu kanalizacji w miastach uwzględnia się skutki, tj. szkody związane z wylaniem i podtopieniem budynków (zalanie piwnic, podziemnych obiektów komunikacyjnych itp.), oraz koszty budowy systemu.

Przy budowie nowych systemów kanalizacji deszczowych należy przyjmować wartości prawdopodobieństwa zgodnie z tab. 2. Najbardziej wydajnym opadem atmosferycznym powodującym największe spływy jest oczywiście deszcz. Przy wyznaczeniu wielkości spływu ze zlewni w pierwszej kolejności należy ustalić parametry deszczu miarodajnego.

Deszcze przy ustalaniu spływu ze zlewni charakteryzują się [3]:

  • prawdopodobieństwem pojawienia się deszczu p o n...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Jacek Kawalec: Przyszłość stosowania geosyntetyków jest bardzo obiecująca

Dr inż. Jacek Kawalec, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” omawia kluczowe aspekty rozwoju i zastosowań geosyntetyków. Na podstawie swojego trzydziestoletniego doświadczenia w branży dzieli się obserwacjami na temat tej dziedziny, wskazując na jej najnowsze technologie i potrzeby. W 20...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.